Reklama

Pomysł Seremeta ws. Konwencji Chicagowskiej "ciekawy"

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski jako ciekawą określił propozycję prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, by poszerzyć Konwencję Chicagowską przez powołanie stałego międzynarodowego zespołu ds. badania wypadków lotniczych.

Reklama

13.09. Łódź (PAP) - 

Jak powiedział w poniedziałek w Łodzi Kwiatkowski podczas spotkania z dziennikarzami, "pomysł o powołaniu zespołu jest ciekawy", ale - jak zastrzegł - jego ewentualna realizacja musi być uzależniona od zgody sygnatariuszy Konwencji Chicagowskiej. "A to wymaga żmudnej procedury zmian" - dodał.

O propozycji poszerzenia Konwencji Chicagowskiej Seremet mówił w niedzielnym wywiadzie dla PAP. Zastrzegł, że to nie wotum nieufności dla Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), badającego katastrofę smoleńską, a wniosek na przyszłość.

Według Seremeta, taki zespół badawczy mógłby być ciałem stałym, istniałby cały czas, ale aktywowałby się z chwilą zaistnienia jakiejś katastrofy na terenie państwa-sygnatariusza. Obecnie bowiem, jak podkreśla, w badaniu wypadku uczestniczy tylko przedstawiciel państwa - właściciela samolotu i komisja z kraju, na terenie którego doszło do katastrofy - tak stanowi Załącznik 13. do konwencji. Co do zasady, inne strony-sygnatariusze konwencji nie uczestniczą w badaniu.

"Zmiana konwencji wymaga zarówno procedury przed Zgromadzeniem ONZ, jak również procedury wewnątrzpaństwowej, tj. ratyfikacji a następnie notyfikacji tego faktu Zgromadzeniu" - wskazał minister. Dodał, że ostatnia zmiana konwencji nastąpiła w latach 90. i związana była z rozszerzeniem składu osobowego Rady ICAO (Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego) do 36 członków.

Kwiatkowski dodał, że skomplikowane i długotrwałe byłoby także powołanie stałego, międzynarodowego zespołu do spraw badania wypadków lotniczych w drodze zmiany Załącznika 13. Zaznaczył, że propozycja polegająca na wprowadzeniu zasady prowadzenia badania wypadków lotniczych przez zespół międzynarodowy stanowiłaby "fundamentalną zmianę w stosunku do obecnie funkcjonującego modelu". Obecnie art. 26 Konwencji Chicagowskiej stanowi, że badanie prowadzi państwo, na terytorium którego wypadek nastąpił.

Dla zmiany lub przyjęcia załącznika - zgodnie z zapisami konwencji - wymagana jest uchwała dwóch trzecich członków Rady ICAO na zwołanym w tym celu zebraniu. Propozycja zmiany załącznika - jak powiedział minister - powinna być przedłożona przez Radę każdemu umawiającemu się państwu; każdy taki załącznik lub każda poprawka do załącznika wchodzi w życie w trzy miesiące po ich przedłożeniu umawiającym się państwom albo po upływie dłuższego okresu wyznaczonego przez Radę, chyba że w międzyczasie większość umawiających się państw złożyła Radzie sprzeciw.

"Gdyby chcieć zrealizować wniosek prokuratora generalnego, osobą właściwą do podjęcia odpowiednich działań jest minister infrastruktury, przy którym działa Instytut Lotnictwa Cywilnego" - zaznaczył Kwiatkowski. Wskazał, iż w przypadku chęci zmiany konwencji odpowiedni wniosek ministra infrastruktury powinien trafić do Sekretarza Generalnego ONZ, a w przypadku wniosku o zmianę załącznika wniosek powinien trafić do Rady ICAO.

Minister nie chciał się wypowiadać na temat bieżącej współpracy w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej między polską i rosyjską stroną. Jak powiedział, to pytanie należy kierować do prokuratora generalnego.

Także do prokuratora generalnego odesłał dziennikarzy z pytaniem o informację "Dziennika Gazety Prawnej", z której wynika, że b. prezydent Aleksander Kwaśniewski nie zostanie przesłuchany ws. tajnych więzień CIA w Polsce. Jak napisała gazeta, to konsekwencja decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który powołując się na dobro państwa i polską rację stanu, nie zwolnił Kwaśniewskiego z tajemnicy państwowej, chociaż domagała się tego prokuratura.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama