Stolica Apostolska wezwała Izrael do powstrzymania się od aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu. W czasie specjalnej audiencji dla ambasadorów Stanów Zjednoczonych i Izraela, kard. Pietro Parolin wyraził zaniepokojenie z powodu podejmowania jednostronnych działań, które mogłyby zagrozić poszukiwaniu pokoju na Bliskim Wschodzie.
W czasie spotkania z ambasadorami, watykański sekretarz stanu przypomniał, że zarówno Izrael, jak i Palestyna mają prawo do istnienia oraz życia w pokoju i bezpieczeństwie w obrębie uznanych przez wspólnotę międzynarodową granic. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej możliwymi jednostronnymi działaniami, które mogłyby jeszcze bardziej zagrozić poszukiwaniu pokoju między tymi dwoma narodami. Kard. Parolin zaapelował do stron o podjęcie działań na rzecz ponownego otwarcia drogi bezpośrednich negocjacji, w oparciu o odpowiednie rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Watykański komunikat po spotkaniu przywołuje również słowa Papieża Franciszka o tym, że trzeba odbudować wzajemne zaufanie, tak by strony konfliktu potrafiły powiedzieć „tak” spotkaniu, dialogowi i negocjacjom, a „nie” konfliktom przemocy, wrogości i prowokacjom.
Przy okazji spotkania watykańskiego sekretarza stanu z ambasadorami Stanów Zjednoczonych i Izraela przypomniano, że 20 maja abp Paul Richard Gallagher, będący watykańskim odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych, rozmawiał telefonicznie z Saebem Erekatem, sekretarzem generalnym Organizacji Wyzwolenia Palestyny, który przedstawił mu sytuację na Zachodnim Brzegu Jordanu i jednostronne dążenia Izraelczyków do zajęcia części tamtejszych ziem, co dodatkowo zagroziłoby procesowi pokojowemu.
W obecnej sytuacji Stolica Apostolska kolejny raz apeluje o dialog i prosi wspólnotę międzynarodową o pomoc w budowaniu porozumienia w tym regionie, tak by pokój mógł wreszcie zakrólować w Ziemi Świętej, tak bardzo umiłowanej przez żydów, chrześcijan i muzułmanów.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...