Formowanie Armii Andersa w ZSRR

Fotografie, grafiki, mapy i teksty wspomnieniowe będzie można obejrzeć na wystawie "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942", której wernisaż odbędzie się w poniedziałek w stołecznym Muzeum Niepodległości.

"Okres formowania Armii Andersa w ZSRR należy do nieco mniej znanych i przedstawianych epizodów z polskiej historii, dlatego zdecydowaliśmy się go przybliżyć. Na wystawie prezentujemy wiele niepublikowanych wcześniej materiałów, w większości pochodzących z prywatnych zbiorów kombatantów" - opowiadał PAP realizator ekspozycji Leszek Więckowski, dyrektor Wydawnictwa Wersus. Wystawę współtworzyła również Centralna Biblioteka Wojskowa, w której siedzibie ekspozycja była już pokazywana na początku września.

Na wystawie będzie można na przykład zobaczyć fotografie pierwszych rekrutów przybywających do punktów werbunkowych z terenu całego Związku Radzieckiego oraz grafiki ilustrujące strukturę armii Andersa. Zaprezentowane zostaną także zdjęcia, sylwetki i krótkie biogramy dowódców poszczególnych oddziałów, których portrety często - jak podkreśla Więckowski - były specjalnie rysowane dla potrzeb wystawy.

Część ekspozycji stanowić będą również teksty przybliżające ówczesną sytuację polityczną, wspomnienia osób mieszkających podczas wojny na terenach, gdzie formowała się Armia Andersa, a także mapy sytuacyjne pokazujące, gdzie poszczególne jednostki były formowane i jak przebiegała ich ewakuacja na Bliski Wschód. Elementem wystawy będą również fotografie ilustrujące przebieg na terenie Rosji obchodów Roku Andersa, którym Senat ustanowił rok 2007.

Poniedziałkowemu wernisażowi ekspozycji będzie towarzyszyć projekcja filmu dokumentalnego "Afryka mojego dzieciństwa" zawierającego wspomnienia dorosłych już dzieci, które wraz z rodzinami zostały wywiezione z polskich Kresów Wschodnich w głąb Rosji, a potem wraz z Armią Andersa trafiły na Bliski Wschód i do Afryki.

Ekspozycja "Szlakiem Generała Andersa - Orenburg 1941/1942" będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Niepodległości do 9 października.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Środa
  rano
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  wiecej »