„Odwaga Świętości” – to hasło przyświeca jubileuszowemu, obchodzonemu po raz dziesiąty Dniowi Papieskiemu. Główne obchody odbędą się od 6 do 10 października w Warszawie i Krakowie. To także czas zbiórki na rzecz stypendystów i budowania „żywego pomnika” Jana Pawła II.
Wczoraj w kościołach w całym kraju odczytywany był list pasterski biskupów przed Dniem Papieskim. „Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się (...) w duchowe przygotowanie naszego narodu do oczekiwanej beatyfikacji Jana Pawła II” – podkreślili w nim biskupi. Jak zaznaczyli specyfiką tego pontyfikatu była dynamiczna działalność apostolska, a także „fakt wyniesienia na ołtarze wielkiej liczby chrześcijan, którzy z odwagą dążyli do świętości” (Jan Paweł II wyniósł na ołtarze aż 1343 błogosławionych i 482 świętych). W tym kontekście, tegoroczny plakat, informujący wiernych o Dniu Papieskim, ukazuje ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, którzy „stali się symbolami, realizując otrzymaną od Chrystusa kapłańską, biskupią i papieską misję. Jednak nade wszystko fascynowała ich odwaga w dążeniu do świętości”. O Janie Pawle II biskupi piszą, że „dawał niejednokrotnie dowód swej niezwykłej odwagi w trudnych sytuacjach życiowych. Dziś chcemy podkreślić fakt, że wszystkie jego działania wynikały z dążenia do świętości osobistej. Jej źródłem było głębokie zjednoczenie z Bogiem, przez Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Wiara nadawała kształt jego osobistej urzekającej świętości, którą dostrzegali wszyscy”. List pasterski kończy się wezwaniem: „Niech nasza odwaga w dążeniu do świętości na wzór Jana Pawła II wyzwala duchowe energie, które będą największym bogactwem Ojczyzny, dotkniętej w tym roku tak dramatycznymi doświadczeniami”.
Centralne obchody X Dnia Papieskiego rozpoczną się panelem dyskusyjnym o świętości. Czy w mediach jest miejsce na świętość i czy polska młodzież wierzy odważnie? – m.in. na takie pytania będą w środę, 6 października, o godz. 12.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odpowiadać dziennikarze z różnych mediów. W sesji weźmie udział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Kazimierz Nycz.
W sobotę, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS 2010. Są one co roku przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku osób i instytucji, których działalność przyczynia się do podkreślenia godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Uroczystość będzie transmitować Program 2 Telewizji Polskiej od godz. 16.35.
W przeddzień X Dnia Papieskiego orędzie w Programie 1 TVP wygłosi o godz. 20.00 przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
Obchody niedzielne rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowana po raz pierwszy przez nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Homilię wygłosi wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Tadeusz Gocłowski. Msza będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia. W tym dniu w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wieczorem zaś, o godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie abp Kazimierz Nycz będzie koncelebrował Mszę św. inaugurującą rok akademicki, z udział rektorów warszawskich uczelni wyższych. Po tej Eucharystii na placu przed kościołem św. Anny odbędzie się „Apel Warszawy z Ojcem Świętym”, który poprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” studiujący w Warszawie. Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert galowy „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”, który zacznie się o godz. 20.00 na placu przed kościołem akademickim z udziałem polskich i zagranicznych artystów.
Dzień Papieski – oprócz modlitwy, pogłębionej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II i związanymi z tym wydarzeniami kulturalnymi – to także troska o powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspierającą zdolnych uczniów i studentów. Stypendyści są „żywym pomnikiem” budowanym przez Polaków Janowi Pawłowi II. W niedzielę, 10 października, odbędzie się kolejna zbiórka na stypendia. Kampanii towarzyszy akcja SMS-owa. Już od 15 września do 31 października fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (2,48 z VAT).
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.