John K. Yambasu, biskup rezydent Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego w Sierra Leone i przewodniczący Rady Kościołów w Sierra Leone, zginął w wypadku drogowym 16 sierpnia. Miał żonę i pięcioro dzieci. Odegrał kluczową rolę w kościele Zjednoczonych Metodystów, aktywnie angażował się w dzieło ekumeniczne.
Yambasu był również przewodniczącym Africa College of Bishop of the United Methodist Church i nowowybranym rektorem
Światowa Rada Kościołów zwraca uwagę, że Yambasu zostanie zapamiętany za swoje zaangażowanie w edukację chrześcijańską i duszpasterstwo młodzieży, a także działania na rzecz pokoju i pojednania, w które się angażował po wojnie domowej w swoim kraju.
Prof. dr Ioan Sauca, tymczasowy sekretarz generalny WCC, we wspomnieniu tragicznie zmarłego metodystycznego biskupa podkreślił, że Yambasu był oddany służbie swojemu narodowi i tym którzy służą ludziom.
„Był pionierem misjonarzem, doskonale świadomym potrzeb tego wieku. Chrześcijanin, duchowny, wychowawca, misjonarz, afrykański przywódca i człowiek pojednania: John Yambasu był tym wszystkim i więcej. Niech Bóg objął go miłością w królestwie niebieskim, któremu tak dobrze służył ” - powiedział Sauca.
Z kolei Rosemarie Wenner, sekretarz Światowej Rady Metodystów w Genewie, wskazała na wrażliwość biskupa Yambasu wobec osób bezbronnych. „Biskup John K. Yambasu był animatorem pokoju w światowym Zjednoczonym Kościele Metodystów, w swoim rodzinnym kraju Sierra Leone oraz w ruchu ekumenicznym i międzyreligijnym. Miał serce do ludzi, zwłaszcza do słabszych. Był wizjonerem, strategiem wprowadzającym zmiany. Jego praca na rzecz sprawiedliwości i pokoju przyniesie owoce ” - wyraziła.
Metodystyczny biskup Arnold Temple z Sierra Leone, przewodniczący Ecumenical Water Network, przypomniał z kolei pracę Yambasu zarówno na poziomie społecznym, jak i globalnym. „Biskup dr John K. Yambasu skutecznie służył swojemu Kościołowi, ruchowi ekumenicznemu i swojej wspólnocie, a także na poziomie globalnym”.
Od czasu zakończenia wojny domowej w 2002 r., Kościoły, protestanckie, choć stanowią mniejszość, odegrały ważną rolę w procesie pokoju i pojednania - przypomina Światowa Rada Kościołów.
Zjednoczeni Metodyści, którzy stanowią największą grupa protestancką w kraju oraz anglikanie są częścią Światowej Rady Kościołów poprzez Zjednoczony Kościół Metodystyczny i Anglikańską Prowincję Afryki Zachodniej. Z kolei zielonoświątkowcy stanowią około 10 procent całkowitej liczby chrześcijan w Sierra Leone. Istnieje również wspólnota ewangelicka związana ze Światowym Aliansem Ewangelicznym (WEA).
Początki kościoła metodystycznego w Sierra Leone związane są misjami weslejanów (Kościół Wesleyański) rozpoczętymi w 1792 r. Kościół był częścią Konferencji Brytyjskiej i uzyskał autonomię w 1967 roku, choć zobowiązał się kontynuować współpracę z Kościołem w Wielkiej Brytanii.
Lokalna liturgia rozwinęła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat wśród wiernych społeczności mende.
Kościół prowadzi wiele szkół podstawowych i kilkanaście szkół średnich. Angażuje się również w program alfabetyzacji dorosłych, problemy bezrobocia, migracji do obszarów miejskich, problemy społeczności ze slumsów. Metodyści z Sierra Leone prowadzą programy dotyczące HIV / AIDS w trzech regionach - Freetown, South i East.
Kościół utrzymuje Szpital Metodystów Nixon Memorial przy wsparciu finansowym Kościoła Metodystów w Wielkiej Brytanii. Szpital ten prowadzi program szkolenia pielęgniarek we współpracy ze szpitalem rzymskokatolickim. Powstają również centra dla wzmocnienia pozycji młodzieży i promocji walki z HIV / AIDS, istnieje Centrum Rozbudowy Rolnictwa Tikonko, które uczy rolników nowych umiejętności. Kościół prowadzi również projekty na południu i wschodzie, pomagając w opracowaniu odpowiednich programów bezpieczeństwa żywnościowego dla lokalnej społeczności.
Metodystyczny Kościół Sierra Leone utrzymuje stosunki z kilkoma kościołami metodystów w Afryce Zachodniej: Gambii, Ghanie, Beninie, Togo, Nigerii i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Konferencja kościołów spotyka się co dwa lata.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.