Fundacja im. Heleny Kmieć organizuje ogólnopolską wystawę poświęconą zamordowanej w Boliwii wolontariuszce.
W sobotę w Trzebini otwarta zostanie wystawa plenerowa "Helena Kmieć. Ona pięknie żyła. Pokazała, że można". Składają się na nią bogato ilustrowane plansze, które opowiadają o życiu i działalności zamordowanej 24 stycznia 2017 r. w Boliwii wolontariuszki misyjnej. Standy są przystosowane do każdych warunków atmosferycznych.
Ekspozycja będzie wystawiana w różnych miejscach w Polsce, ok. dwa tygodnie w wybranej miejscowości. Będzie podróżować tak długo, jak długo będzie zainteresowanie jej prezentacją. Inauguracja wystawy odbędzie się 20 września w Trzebini przy salwatoriańskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Zaplanowane są już ekspozycje przy parafiach w Trzebnicy, Żmigrodzie i Chrzanowie.
- Wystawa opowiada o życiu dziewczyny, która dla wielu osób dziś jest inspiracją do tego, aby aktywnie działać społecznie i "robić dobro". Promuje dobre idee i zachęca do przemiany życia na wzór Helenki - mówi Marta Trawińska, dyrektor Biura Fundacji im. Heleny Kmieć.
Fundacja od początku swojej działalności ma na celu kontynuowanie misji Heleny poprzez realizację akcji pomocowych, edukacyjnych i promujących jej życie i dzieło. Jednym ze sztandarowych programów organizacji jest program stypendialny, w ramach którego wspierane są dzieci w Meksyku, Boliwii oraz Zambii. - W tym roku, ze względu na pandemię, szczególnie w Meksyku jest potrzebne o wiele większe wsparcie. Każda złotówka zebrana przy okazji akcji związanej z wystawą pomoże dzieciom w tragicznej sytuacji finansowej - podkreśla M. Trawińska.
Parafie zainteresowane nieodpłatną prezentacją wystawy na swoim terenie mogą się kontaktować z fundacją pod adresem mailowym: fundacja@helenakmiec.pl lub pod telefonem: 536 051 777.
Helena Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 r. w Krakowie. Była absolwentką Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu. Na ostatnie dwa lata liceum zdobyła stypendium do prestiżowej Leweston School w Sherborne w Wielkiej Brytanii, gdzie zdała maturę. Studiowała inżynierię chemiczną w języku angielskim na Politechnice Śląskiej. Dyplom magistra inżyniera obroniła w 2014 r. Równolegle ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Gliwicach, a następnie rozpoczęła pracę jako stewardessa w liniach lotniczych.
Do Wolontariatu Misyjnego "Salvator" w Trzebini wstąpiła w 2012 r. Od początku mocno angażowała się w działalność wspólnoty. Zawsze gotowa do podjęcia odpowiedzialności za inicjatywy misyjne, chętnie służyła talentem muzycznym. Posługiwała na placówkach misyjnych w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii. Działała również w Duszpasterstwie Akademickim w Gliwicach, śpiewała w Chórze Akademickim Politechniki Śląskiej. Angażowała się w pomoc dzieciom w nauce w świetlicy Caritas i działalność Katolickiego Związku Akademickiego w Gliwicach.
W lipcu 2016 r. pełniła funkcję koordynatorki Światowych Dni Młodzieży w rodzinnej parafii. 8 stycznia 2017 r. rozpoczęła posługę jako wolontariuszka misyjna w Boliwii, z zamiarem półrocznej pomocy siostrom służebniczkom dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba, gdzie została zamordowana 24 stycznia 2017 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...