50. rocznica kanonizacji męczenników z Anglii i Walii.
„Świetlany przykład w mrokach pandemii” – tak brytyjscy biskupi określili świadectwo życia i śmierci 40 męczenników Anglii i Walii, których 50 lat temu kanonizował Paweł VI. „Odnajdźmy w sobie odwagę i wierność, jaką mieli owi męczennicy”, aby „doświadczyć tego światła i pociechy, które tylko Duch Święty może dać” – powiedział bp Mark O’Toole, ordynariusz Plymouth.
Czterdziestu męczenników z różnych środowisk - kapłanów, zakonników, świeckich, w tym kobiet i matek rodzin - łączy „wewnętrzna postawa niekwestionowanej wierności wezwaniu Bożemu, które poprowadziło ich do złożenia ofiary z życia, jako odpowiedź na miłość” – tymi słowami, wypowiedzianymi pięćdziesiąt lat temu, 25 października 1970 roku, papież Paweł VI kanonizował 40 męczenników z Anglii i Walii, zabitych z nienawiści do wiary katolickiej w dobie reformacji w latach 1535-1679. Pięćdziesiąt lat po kanonizacji Kościół katolicki Anglii i Walii przygotowuje się do obchodów okrągłej rocznicy, która odbędzie się w przyszłą niedzielę.
Biskup Plymouth Mark O’Toole spośród tej grupy męczenników wymienia szczególnie ks. Cuthberta Mayne’a, który został powieszony w 1577 roku, a jego zwłoki zostały poćwiartowane. „Siła świętego Cuthberta, by stawić czoła męczeńskiej śmierci, pochodziła z jego głębokiego i intymnego zjednoczenia z Jezusem Chrystusem” – napisał hierarcha w swoim przesłaniu. – „Kiedy był zamknięty w ciemnościach celi zamku Launceston, nigdy nie stracił nadziei i podczas swojej długiej agonii, niezłomnie umacniał swoich współwięźniów”. Jego ostatnie słowa, na szubienicy, to „In manus tuas, Domino” - „w twoje ręce, Panie”. To te same słowa, które wypowiedział wieki wcześniej święty Szczepan. I właśnie czerpiąc z przykładu świętego Cuthberta, biskup O'Toole wzywa wiernych, aby nie tracili serca nawet dzisiaj, kiedy świat walczy z pandemią Covid-19.
Ordynariusz Plymouth zachęcił także wiernych do powrotu do uczestnictwa we Mszy, oczywiście zawsze w pełnej zgodności z przepisami dotyczącymi zdrowia i higieny, aby uniknąć zakażeń: „Jeśli jesteśmy w dobrym zdrowiu, dokładajmy wszelkich starań, aby być obecnym na Eucharystii w kościele przynajmniej jeden dzień w tygodniu, jeśli nie możemy w niedzielę. Możemy to zrobić w całkowicie bezpieczny sposób” – zaznaczył bp O’Toole.
Przesłanie duszpasterskie kończy się kolejnym cytatem z homilii wygłoszonej pięćdziesiąt lat temu przez Pawła VI, obecnie również świętego: „Kościół i świat mają dziś wielką potrzebę świadectwa takich mężczyzn i kobiet, ponieważ tylko ludzie o takiej dojrzałości, wolności i świętości będą w stanie zmienić nasz umęczony świat i dać mu, wraz z pokojem, tę duchową i prawdziwie chrześcijańską orientację, której każdy człowiek głęboko pragnie i której wszyscy tak bardzo potrzebujemy”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.