Uprawa aksamitek

Aksamitki (Tagetes) to niepozorne rośliny, które przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu mogą zdobić nasze balkony i ogrody przez długi okres. Są roślinami jednorocznymi, łatwymi w uprawie, o dosyć długim kwitnieniu. Można uprawiać je zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Aksamitki pochodzą z Meksyku i Ameryki Środkowej, są roślinami wrażliwymi na mróz, które nie mogą zimować w gruncie. Kwitną już od czerwca aż do nastania przymrozków.

Aksamitki – wygląd

Aksamitki to rośliny o dekoracyjnym wyglądzie, których kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, niektóre nawet w kształcie kuli. Jest to grupa roślin w skład której wchodzi wiele odmian, osiągających wysokość od kilkunastu centymetrów do nawet 1 metra. Ich kwiaty są źródłem ciepłych i żywych barw: pomarańczowej, cytrynowożółtej, żółtozłotej czy brązowoczerwonej, często są też dwubarwne. Liście są pierzastodzielne, błyszczące o ciemnozielonej barwie. U znacznej części odmian liście wydzielają dosyć intensywny, charakterystyczny zapach, niektórym może on przeszkadzać. Rośliny na ogół mają pokrój krzaczasty, ale są też odmiany o pokroju wzniesionym.

Odmiany aksamitek

Aksamitki to grupa roślin o niezliczonych odmianach. Możemy jednak wyróżnić kilka głównych grup:

  • Tagetes erecta – mieszańce aksamitki wyniosłej osiągające wysokość od 30 do 120 cm. Ich kwiaty są duże, zazwyczaj pełne. Nadają się na rabaty kwiatowe oraz na kwiat cięty.

  • Tagetes patula – aksamitka rozpierzchła dorasta do 20- 50 cm. Najczęściej spotykamy ją w ogrodach. Kwiaty tych odmian o średnicy od 2 do 5 cm mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne, o barwie żółtej, pomarańczowej lub czerwonobrązowej, a często nawet dwubarwne. Odmiany silnie się rozkrzewiają i obficie kwitną.

  • Tagetes tenuifolia – aksamitka wąskolistna, dorastająca maksymalnie do 30 cm. Jej kwiaty są drobne, pojedyncze, w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Również jej delikatne, pierzastodzielne liście mają dekoracyjny wygląd. Niewielkie odmiany należące do tej grupy świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

  • Nasiona wszystkich wyżej wymienionych aksamitek: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-aksamitki/

Stanowisko pod uprawę aksamitek

Aksamitki najlepiej czują się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Nie mają dużych wymagań jeśli chodzi o podłoże. Dobrze rośną na praktyczniej każdej, przeciętnej glebie ogrodowej, niekoniecznie żyznej, o pH lekko kwaśnym do obojętnego (6-7 pH). Jedyny wyjątek stanowią bardzo ciężkie oraz ilaste podłoża. Lubią gleby umiarkowanie wilgotne oraz przepuszczalne.

Sadzenie aksamitek

Kwiaty te uprawiamy głównie z rozsady. Można je również wysiewać wprost do gruntu, ale lepiej rosną uprawiane właśnie z rozsady. W ciepłym i osłoniętym miejscu wysiewamy nasiona aksamitki od marca do kwietnia, a następnie sadzonki przenosimy na miejsce stałe w maju. Jeśli chcemy wysiewać je bezpośrednio na rabacie to dopiero w maju, ale wtedy musimy liczyć się z opóźnionym kwitnieniem. Możemy również kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym.

Nasiona wysiewamy na głębokości 1 cm, w rozstawie od 20 do 40 cm, w zależności od odmiany. Jeśli chcemy uprawiać aksamitki w pojemnikach to najlepsza będzie ziemia uniwersalna lub taka przeznaczona do kwiatów ozdobnych. Doniczki powinny mieć otwory na dnie, aby nie zalegała w nich woda.

Pielęgnacja aksamitek

Głównymi zabiegami pielęgnacyjnymi są: podlewanie, odchwaszczanie, usuwanie przekwitniętych kwiatów oraz umiarkowane nawożenie. Aksamitki podlewamy niezbyt obficie, tak aby gleba była wilgotna, głównie w okresie suszy. Jeśli chodzi o nawożenie to nie jest ono bezwzględnie konieczne, ale warto zasilić ziemię co jakiś czas mineralnym nawozem do kwiatów czy roślin kwitnących. Unikajmy jednak nawozów o dużej zawartości azotu, ponieważ wtedy może zbytnio rozwinąć się część zielona rośliny na niekorzyść jej kwiatów. Usuwanie przekwitłych kwiatów wspomaga obfite kwitnienie. Rośliny niestety są narażone na szkodliwe działanie ślimaków, dlatego trzeba chronić ich liście.

Korzyści z uprawy aksamitek

To cenne rośliny, które wabią pszczoły oraz motyle, będąc dla nich bezpiecznym schronieniem i źródłem pożywienia. Ponadto ich intensywny zapach działa odstraszająco na krety, mrówki i bielinka kapustnika. Pomagają też w walce z nicieniami glebowymi, ponieważ stanowią dla nich łakomy kąsek. Nicienie lgną do nich, nie wyrządzając im szkody, a zostawiając w spokoju inne rośliny. Więcej nasiona kwiatów tutaj: https://sklep-nasiona.pl/kwiaty/

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »