Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych na całym świecie dwie intencje. Podajemy papieskie intencje: ogólną i misyjną na listopad 2010.
Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych na całym świecie dwie intencje. Ogólną: „Aby ofiary narkomanii i wszystkich innych form uzależnienia, przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej, znalazły w mocy Boga Zbawiciela siłę potrzebną do radykalnej odmiany życia”. Oraz misyjną: „Aby Kościoły Ameryki Łacińskiej dalej prowadziły misję kontynentalną, której inicjatorami są tamtejsi biskupi, wiążąc ją z powszechnym zadaniem misyjnym ludu Bożego”.
O problemie uzależnienia Papież mówił przed trzema laty, odwiedzając 12 maja 2007 r. podczas podróży do Brazylii „Farmę nadziei” w Guaratinguetá. Ośrodek, założony przez niemieckiego franciszkanina o. Hansa Stapela, prowadzi resocjalizację ludzi uzależnionych od narkotyków i alkoholu. Benedykt XVI przypomniał, że wskaźniki statystyczne dotyczące uzależnienia od narkotyków i środków odurzających w Brazylii i innych krajach Ameryki Łacińskiej należą do najwyższych na świecie. Zaapelował do handlarzy narkotykami, by „zastanowili się nad tym, jaką krzywdę wyrządzają nieprzeliczonym rzeszom młodzieży i dorosłych ze wszystkich warstw społecznych. Bóg zażąda od nich, by zdali sprawę ze swoich uczynków” – stwierdził Ojciec Święty, podkreślając, że „nie wolno deptać w ten sposób godności ludzkiej”.
Benedykt XVI przypomniał, że w „Farmie nadziei” stosuje się terapię, na którą składa się pomoc lekarska, psychologiczna i pedagogiczna, częsta modlitwa, praca fizyczna i dyscyplina. Dzięki niej już bardzo wiele osób, przede wszystkim młodych, zdołało wyzwolić się z uzależnienia od narkotyków i alkoholu i odnaleźć sens życia. „Resocjalizacja jest bez wątpienia dowodem skuteczności waszej inicjatywy – powiedział Papież do tej brazylijskiej wspólnoty. – Lecz tym, co najbardziej zwraca uwagę i potwierdza wartość włożonej pracy, są nawrócenia, odnalezienie Boga i czynny udział w życiu Kościoła”.
Papieska intencja misyjna na listopad dotyczy trwającej w Ameryce Łacińskiej misji kontynentalnej. Przyjmując w ubiegłym roku (19 lutego ub. r.) na audiencji w Watykanie wspólnotę rzymskiego Kolegium Latynoamerykańskiego Ojciec Święty przypomniał, że podczas swej wizyty w Brazylii spotkał się na konferencji w Aparecidzie z episkopatem wszystkich krajów tego kontynentu. „Będąc tam obecny – powiedział Papież – pragnąłem pobudzić biskupów do refleksji nad czymś, co jest istotne dla ożywienia wiary Kościoła pielgrzymującego na tych umiłowanych ziemiach. Wszyscy wierni mają się stać «uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa, aby w Nim narody Ameryki Łacińskiej miały życie»”.
Benedykt XVI zachęcił latynoamerykańskich księży, by z entuzjazmem przejęli się tym duchem. Zwrócił uwagę na dynamizm, z jakim wszystkie tamtejsze diecezje podjęły misję kontynentalną. „Ta rzucona w Aparecidzie inicjatywa pozwoli wprowadzić w życie programy katechetyczne i duszpasterskie celem formacji i rozwijania chrześcijańskich wspólnot ewangelizowanych i zarazem misyjnych – stwierdził Papież. – Niech tym planom towarzyszy gorąca modlitwa, aby wierni coraz lepiej poznawali Chrystusa, oddawali się Mu i naśladowali Go, stale uczestnicząc w niedzielnych liturgiach swych wspólnot i dając Mu świadectwo. Staną się wówczas skutecznymi narzędziami nowej ewangelizacji, do której często wzywał Sługa Boży Jan Paweł II”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.