Miał 102 lata, a od 75 lat był księdzem. Od 1993 r. mieszkał jako rezydent w pallotyńskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się w czwartek 3 grudnia o godz. 11. w kościele seminaryjnym pw. Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Ciało zmarłego kapłana spocznie na miejscowym cmentarzu. W związku z panującą pandemią nie będzie organizowany wyjazd autokarowy do Ołtarzewa.
Ostatnie pożegnanie w Wałbrzychu, w par. św. Franciszka z Asyżu, odbędzie się we wtorek 1 grudnia i rozpocznie się czuwaniem przy trumnie zmarłego o godz. 15.00, a zakończone zostanie Mszą św. o godz. 18.00.
Ojcowie pallotyni zachęcają, aby zamiast kwiatów włączyć się do uczynku miłosierdzia poprzez złożenie ofiary na hospicjum prowadzone przez ojców Pallotynów w Szczecinie.
Przypomnijmy, że o obchodach 100. rocznicy jego urodzin pisaliśmy w sierpniu 2018 r. (Jest starszy niż Niepodległa). Dwa lata później wraz z nim obchodziliśmy 75. rocznicę święceń prezbiteratu (Ma 102 lata, od 75 jest księdzem).
- Zawsze kochałeś Pismo Święte i byłeś otwarty na działanie Ducha Świętego. Dawałeś się prowadzić Słowu, zgłębiając je na medytacji czy czytaniu duchownym. W seminarium, ale i na studiach biblijnych, znajdowałeś w nim strona po stronie świadectwa o życiodajnej sile i mocy Słowa. Pokazywałeś, że po spotkaniu ze Słowem życie staje się sensowne i wartościowe. Sam też doświadczałeś mocy tego Słowa w swoim życiu osobistym czy pracy duszpasterskiej - wspominał wówczas o. Zdzisław Szmeichel SAC, przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Przypominał też inne fakty z życia zmarłego kapłana.
Ks. Józef Lisiak urodził się 4 sierpnia 1918 r. w Hallenbad Sterkrade w Niemczech nad Renem. Mieszkał we Francji do 7. roku życia. W 1925 r. wrócił do Polski. Zamieszkał z rodzicami w Broniewie, powiat Inowrocław. Uczęszczał do szkoły powszechnej. Po jej ukończeniu ojciec posłał go do księży pallotynów w Chełmnie nad Wisłą, gdzie od 1 września 1932 r. rozpoczął edukację. Świadectwo dojrzałości otrzymał 23 maja 1939 r.
Po maturze zdecydował, że zostanie księdzem w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego. W dniu 5 sierpnia 1939 r. rozpoczął w Sucharach nowicjat ośmiodniowymi rekolekcjami, natomiast 15 sierpnia 1939 r. przyjął strój duchowny. Przełożeni zdecydowali, że nowicjusze będą odbywać formację w WSD w Ołtarzewie k. Warszawy. Wybuch wojny uniemożliwił jednak normalne kontynuowanie studiów.
Ksiądz Józef Lisiak SAC został wyświęcony na kapłana 27 maja 1945 r. w Krakowie. Święceń prezbiteratu udzielił im bp Stanisław Rospond. Po święceniach pracował w Gliwicach, Gdańsku, i w Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował teologię biblijną Nowego Testamentu na Uniwersytecie Warszawskim.
W 1954 r. rozpoczął natomiast pracę w WSD w Ołtarzewie jako wykładowca, formator, spowiednik, a w latach 1960-1966 jako jego rektor. Pracował też jako duszpasterz parafialny w Bieniakowicach na Białorusi (1991-1993), a następnie jako rezydent w Wałbrzychu od 1993 r. do chwili obecnej.
Zmarł 27 listopada 2020 r. Informacje o uroczystościach pogrzebowych nie są jeszcze zdane.
Oberżyna Studio Dla Ojca Józefa
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.