Ekumeniczny patriarcha wzywa do wspólnych działań przeciwko pandemii

Świat jest jednością, wszystkie nasze problemy dotyczą nas wszystkich

Patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I zaapelował o zaangażowanie lekarzy i personelu medycznego na całym świecie sprawujących opiekę nad chorymi w walce z pandemią koronawirusa. „W czasie gdy świętujemy Narodziny Chrystusa modlimy się za naszych braci i siostry przeżywających zagrożenia i choroby. Podziwiamy ofiarność lekarzy, personelu medycznego i wszystkich, którzy przyczyniają się do zwalczenia pandemii” – napisał honorowy zwierzchnik prawosławia w orędziu na Boże Narodzenie ogłoszonym 24 grudnia. Kryzys pokazuje, że „świat jest jednością, że wszystkie nasze problemy dotyczą nas wszystkich i że ich rozwiązanie wymaga wspólnych działań”.

Pandemia zburzyła wiele „pewników, ujawniła granice megalomanii współczesnego człowieka, który podniósł się do rangi Boga i ujawniła moc solidarności”, stwierdził Bartłomiej I. Jego zdaniem, w szczególny sposób kryzys pokazuje znaczenie osobistego zaangażowania. “Wprawdzie wirus wywarł wpływ na życie kościelne, nabożeństwa i duszpasterstwo, ale nie na wewnętrzne relacje wspólnot chrześcijańskich z Chrystusem” – zauważył.

Patriarcha ekumeniczny wyraził ubolewanie, że w zlaicyzowanych społeczeństwach zniknęło Boże Narodzenie. „Celebruje się święto demonstracyjnej konsumpcji i świeckości nie zdając sobie sprawy, że w tym dniu obchodzi się tajemnicę Boskiego Wcielenia. Dlatego chrześcijańskie świętowanie narodzin Chrystusa jest dzisiaj aktem oporu przeciwko sekularyzacji życia oraz przeciwko osłabieniu i zanikowi postrzegania tego misterium” – napisał honorowy zwierzchnik prawosławia.

“Wcielenie Boga zawiera treść, ukierunkowanie i cel ludzkiej egzystencji. Doskonały Bóg stał się doskonałym człowiekiem, abyśmy w ten sposób mogli istnieć i starać się Go naśladować” – podkreślił patriarcha Bartłomiej wskazując, że jest to najwyższe uznanie dla człowieka, które nadaje jego egzystencji niezrównaną godność”.

Zaznaczył, że Boże Narodzenie jest zatem decydującym punktem zwrotnym w antropologii, hierarchii wartości i moralności. “Od tamtej pory obowiązuje zasada, że kto narusza ludzką godność, zwraca się przeciwko Bogu. Nic nie jest tak święte jak człowiek, gdyż Bóg przyjął jego naturę” – przekonuje w swoim orędziu ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
rano
23°C Sobota
dzień
24°C Sobota
wieczór
22°C Niedziela
noc
wiecej »