Testy przesiewowe nauczycieli pod kątem wykrycia wirusa SARS-CoV-2, które rozpoczęły się w poniedziałek, przebiegają sprawnie - powiedział w środę w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister przypomniał, że badania na obecność koronawirusa powinny objąć około 165 tys. osób. Rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. Wyniki będą znane najpóźniej w niedzielę, czyli tuż przed powrotem do szkół najmłodszych uczniów (klasy I-III) planowanym na 18 stycznia.
"Na dziś mamy informację, że (badanie przesiewowe - PAP) przebiega bez zakłóceń. Jakieś drobne niedociągnięcia są na bieżąco korygowane. Nauczyciele rzeczywiście w zdecydowanej większości poddają się temu badaniu, bo są ludźmi odpowiedzialnymi i chcą przebadać się na obecność koronawirusa po to, by jeśli wykryją go u siebie, to nie wrócą w poniedziałek do szkoły, żeby nie narażać swoich kolegów i przede wszystkim uczniów na niebezpieczeństwo" - wyjaśnił.
"To przebiega bardzo sprawnie" - dodał.
Szczepienie nauczycieli, których zakwalifikowano w Narodowym Programie Szczepień do grupy pierwszej - według zapowiedzi rzecznika rządu Piotra Mllera - powinno rozpocząć się około kwietnia. Do tej grupy, oprócz nauczycieli, zaliczono seniorów powyżej 60 lat, pensjonariuszy Domów Opieki Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, jak również służby mundurowe.
Akcja szczepień tej grupy ruszy 25 stycznia i rozpocznie się od najbardziej zaawansowanych wiekowo oraz pensjonariuszy DPS-ów. Ci ostatni szczepieni będą między 18 a 22 stycznia.
W I kwartale do Polski powinno dotrzeć 6 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 mln osób. Szczepionka jest dwudawkowa. Na razie na polskim rynku dostępne są dwa preparaty szczepionki mRNA: pierwszy opracowany przez firmy Pfizer i BioNtech, drugi firmy Moderna.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.