Bp Jan Kopiec: Żebyśmy ten kościół wypełniali naszą obecnością

W sanktuarium w Gliwicach odbyła się uroczystość 70. rocznicy pierwszej publicznie odprawionej w Polsce Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Oryginał czczonej w różnych zakątkach świata ikony znajduje się w kościele redemptorystów w Rzymie. W świątyni gliwickich redemptorystów obraz obecny jest już prawie sto lat. 

 - 70 lat temu po raz pierwszy w Polsce publicznie w naszym kościele, przy naszym ołtarzu, przed ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest pośród nas od 1923 roku, została odprawiona nowenna nieustanna – mówił we wstępie do Eucharystii o. Piotr Świerczok CSsR, proboszcz parafii i kustosz gliwickiego sanktuarium. Wśród czcicieli Matki Bożej przypomniał szczególnie osobę śp. o. Stanisława Szczurka CSsR, który zainaugurował tutaj nowennę w dniu 23 stycznia 1951 roku.  

Mszy św. z okazji jubileuszu przewodniczył bp gliwicki Jan Kopiec, a koncelebrował m.in. prowincjał redemptorystów w Polsce o. Janusz Sok CSsR.

Bp Jan Kopiec: Żebyśmy ten kościół wypełniali naszą obecnością   Klaudia Cwołek /Foto Gość Kazanie wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec.

W kazaniu bp Jan Kopiec mówił o korzeniach oraz kontekście historycznym kultu obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przypomniał, że to ojciec święty bł. Pius IX zlecił redemptorystom jego szerzenie.    

- Słysząc o tym, że to już od 70 lat właśnie stąd rozbrzmiewa ufna modlitwa, czujemy się naprawdę dowartościowani przez Boga. Ale to także zobowiązuje, to także jest przesłanie dla nas, byśmy tego nie marnowali, byśmy tego nie zasypywali, byśmy nie uważali, że spodziewaliśmy się czegoś więcej, bo i tak otrzymaliśmy bardzo dużo – mówił bp Jan Kopiec. Zachęcał też do pielęgnowania trwającego kultu.

– Teraz kolej na nas, żebyśmy ten kościół wypełniali naszą obecnością, ale także naszą pogłębioną wiarą. Żeby Matka Boża, nieustannie gotowa nam pomagać, nie musiała spoglądać na pusty kościół, oczekując by jednak ktoś przyszedł i jednak ktoś mógł łaski, którą Ona wyprasza u swojego Syna nie tylko dotknąć, ale według niej kształtować swoje życie.

Kazanie bp. Jana Kopca:

Bp Jan Kopiec: Żebyśmy ten kościół wypełniali naszą obecnością   Klaudia Cwołek /Foto Gość O. Janusz Sok CSsR, prowincjał redemptorystów w Polsce.

– Dzisiaj jako redemptoryści stajemy z wdzięcznością, że Matka Boża nam zaufała. Nam – redemptorystom. Bo wolą Kościoła było, byśmy rozkrzewiali kult tej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy – mówił na zakończenie Eucharystii o.Janusz Sok CSsR. – Odbieramy to jako wielkie zaufanie. Staramy się to czynić we wszystkich zakątkach świata. Ale wcale tu nie chodzi o kazania. Tutaj przede wszystkim chodzi, i o to Cię Matko Boża prosimy – my, redemptoryści – byśmy stawali się do Ciebie podobni. Byśmy umieli tak jak Ty słuchać. Byśmy nigdy nie odwracali oczu od człowieka w biedzie, w potrzebie. Tak jak Ty umieli pomagać i mieli cierpliwość. Dzisiaj, jako redemptoryści, tu stajemy; Matko Boża z największą ufnością o to Ciebie prosimy – powiedział prowincjał.

Słowo o. Janusza Soka CSsR:

Nieustanna nowenna w Gliwicach odbywa się w kościele redemptorystów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w każdy wtorek o 8.30 i 18.00. W 2014 roku tutejszy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy został koronowany w katedrze, a rok później biskup gliwicki ustanowił kościół redemptorystów Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Bp Jan Kopiec: Żebyśmy ten kościół wypełniali naszą obecnością   Klaudia Cwołek /Foto Gość Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się w bocznym ołtarzu po lewej stronie prezbiterium.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
wiecej »