Księża powinni bardziej angażować się w duszpasterstwo trzeźwości – uważa ksiądz Wiesław Kondratowicz, członek zespołu trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Kapłan – niepijący od 30 lat alkoholik – prowadzi ośrodek dla księży zmagających się z chorobą alkoholową.
Podczas Dni Duszpasterskich w Radomiu, ks. Kondratowicz powiedział, że w ramach duszpasterstwa ogólnego księża powinni się przekonywać także do duszpasterstwa trzeźwości. Przytoczył dane o tym, że w Polsce jest ok. 2 mln alkoholików oraz kolejne 3 mln osób, które nadmiernie spożywają alkohol.
„Do tego trzeba doliczyć osoby, które cierpią z powodu picia przez najbliższych. A więc jest to wyzwanie dla Kościoła, aby bardziej zatroszczyć się o tych ludzi. Na państwo nie można za bardzo liczyć, bowiem czerpie z monopolu alkoholowego ogromne pieniądze” – mówił ks. Kondratowicz.
Duchowny, który od 1980 r. powstrzymuje się od picia alkoholu, prowadzi od kilkunastu lat Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości w parafii św. Bartłomieja w Kowalewie w diecezji kaliskiej. Z terapii skorzystało już ok. 600 księży i braci zakonnych z całej Polski, przeżywających kryzys w związku z chorobą alkoholową. Wielu z nich wróciło do normalnej pracy duszpasterskiej.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.