Prawdy i mity o formularzu PIT-37 w wersji online

PIT-37 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce. Nic więc dziwnego, że w około tego druku księgowego narosło wiele mitów. Część z nich zupełnie mija się z prawdą, część zawiera jej przysłowiowe ziarnko. Należy jednak pamiętać, że PIT-37 mimo, iż dobrze podatnikom znany, nadal jest oficjalnym dokumentem podatkowym i służy do wypełniania obowiązków wobec organów podatkowych państwa. Nie można traktować go pobłażliwie, czy opierając się na niezweryfikowanych informacjach. Dlatego przed przystąpieniem do pracy nad PIT za 2020 rok, warto poznać najpopularniejsze mity o PIT-37 w wersji elektronicznej i prawdę o nich.

MIT numer 1: Nikt nie musi składać PIT, Twój e-PIT zrobi to za podatników

Usługa Twój e-PIT została stworzona jako ułatwienie dla podatników i jest dostępna dla PIT 2021 w formie PIT-37. Należy jednak pamiętać, że Twój e-PIT to deklaracja przygotowywana automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową, na podstawie zasobów Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Oznacza to pewne ograniczenie – jeżeli organy nie mają informacji na temat podatnika, albo mają informacje niepełne / błędne, to wygenerowany PIT może zawierać błędy lub nieścisłości. Dlatego rekomendowane jest, aby podatnik zweryfikował jaki PIT został dla niego przygotowany, w szczególności, jeżeli chce korzystać z ulg i zwolnień. Dodatkowo, PIT-37 w usłudze Twój e-PIT przygotowywany jest tylko dla deklaracji indywidualnych – w ten sposób nie zostanie więc automatycznie przygotowana i złożona deklaracja wspólna z małżonkiem.

MIT numer 2: PIT-37 online jest niebezpieczny

PIT 37 online może być rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym, jeżeli podatnik zapewni odpowiednie warunki pracy nad nim. Po pierwsze wybierając bezpieczny sprzęt (odpowiedni komputer i własne połączenie internetowe), po drugie korzystając z odpowiedniego oprogramowania. Dobrzy dostawcy e-deklaracji tworzą swoje aplikacje do PIT 2021 jako sztab specjalistów – nie tylko z zakresu finansów i rachunkowości, ale również bezpieczeństwa dokumentów elektronicznych.

Prawdy i mity o formularzu PIT-37 w wersji online

MIT numer 3: PIT-37 online można wypełnić tylko na stronach rządowych

PIT za 2020 rok w wersji elektronicznej dla formularza PIT-37, może zostać przygotowany ma dwa sposoby. Za pomocą usługi rządowej Twój e-PIT lub przy pomocy komercyjnych, profesjonalnych aplikacji do pracy nad e-deklaracjami (czy PIT online).

MIT numer 4: PIT-37 służy tylko osobom pracującym na umowie o pracę

PIT-37 z założenia służyć ma podatnikom, którzy uzyskują swoje przychody za pośrednictwem płatnika. Nie oznacza to jednak, że z formularza skorzystają tylko osoby pracujące w ramach umowy o pracę. Deklaracja z powodzeniem może służyć również emerytom, osobom pracującym w ramach umów zlecenia, kontraktów menadżerskich stypendiów i wielu innych. W każdym więc wypadku podatnik zastanawiający się, który PIT wybrać - powinien to zweryfikować.

MIT numer 5: PIT-37 wypełnia pracodawca w PIT-11

PIT-11 i PIT-37 są to dwa rożne dokumenty. Jeżeli pracownik pracuje tylko w jednym miejscu, to faktycznie przygotowując swój PIT-37 będzie opierać się tylko na PIT-11 od jednego pracodawcy, jednak nadal ma on obwiązek przygotować swoją indywidualną deklarację, a PIT-11 jest tylko jego dokumentem źródłowym.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
wiecej »