Co to jest i jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny to profesjonalne narzędzie pracy, a także urządzenie, które pozwoli rozwinąć Twoje artystyczne pasje.

Do czego służy tablet graficzny?

Tablet graficzny to elektroniczne urządzenie, które pozwala na wykonywanie prostych rysunków oraz zaawansowanych graficznie prac w technologii cyfrowej. Tablet graficzny umożliwia tworzenie rysunków, grafik 3D oraz zaawansowanych projektów CAD. Urządzenie zwiększa również możliwości obróbki zdjęć oraz pozwala na ich profesjonalny retusz. Dzięki wysokiej precyzji tablet zapewnia dużo większe możliwości niż starsze programy komputerowe czy stół kreślarski. W ofercie producentów znajdują się modele przeznaczone do profesjonalnego użytku oraz tańsze tablety, które mogą służyć do domowej rozrywki oraz rozwijania pasji artystycznych Twoich lub Twojego dziecka.

Jak działa tablet graficzny?

Najważniejszą częścią tabletu graficznego jest ekran. Jest to przestrzeń robocza, po której możesz kreślić za pomocą pióra. Pióro mimo swojej klasycznej nazwy jest elektronicznym wskaźnik umożliwiającym tworzenie rysunków, grafik oraz napisów. Ze względu na swoją uniwersalną budowę, pióro może pełnić rolę wielu tradycyjnych narzędzi kreślarskich. W zależności od preferencji możesz go używać zarówno jako ołówka, cienkopisu lub pędzla. Wybór narzędzia determinuje grubość i technikę kreski. Na jej grubość i intensywność wpływa także siła nacisku. Profesjonalne tablety graficzne przeznaczone dla grafików i architektów rozpoznają nawet 8192 poziomy. Generalnie im droższy i bardziej zaawansowane urządzenie, tym większa czułość oraz możliwości graficzne.

Gdzie będzie widoczny rysunek?

Wykonywany rysunek jest od razu widoczny na urządzeniu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej kartki. Jeśli jednak podepniesz tablet do monitora komputera, to tam w czasie rzeczywistym będą się pojawiać efekty Twojej pracy. Większość dostępnych w sprzedaży modeli posiada możliwość bezprzewodowego połączenia dzięki technologii Bluetooth lub kabel USB, za pomocą którego możesz się połączyć z wybranym urządzeniem.

Najpopularniejsze rodzaje tabletów graficznych

W ofercie topowych producentów znajduje się wiele rodzajów tabletów graficznych. Urządzenia różnią się ceną oraz możliwościami graficznymi. Wśród najbardziej popularnych typów tabletów graficznych można wymienić zwykły tablet graficzny bez ekranu, tablet graficzny z ekranem, tablet graficzny all in one oraz prosty cyfrowy notatnik. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Tablet graficzny bez ekranu

Klasyczny tablet graficzny bez ekranu to najprostszy typ cyfrowego urządzenia kreślarskiego. Ten rodzaj tableta wymaga podłączenia do komputera lub monitora. Urządzenie ma formę elektronicznej podkładki, po której możesz kreślić rysikiem. Urządzenie nie posiada swojej własnego ekranu, ale efekty Twojej pracy są natychmiastowo widoczne na ekranie podpiętego komputera, dzięki czemu w łatwy sposób i wygodny sposób możesz pracować nad wykonywaną grafiką. 

Tablet graficzny z ekranem

Tablet graficzny z ekranem to nieco bardziej zaawansowane urządzenie. Tablet jest wyjątkowo wygodny w użyciu i pozwala od razu obserwować efekty pracy. Na pewno jest to wygodniejszy sposób rysowania, ponieważ dokładnie tak, jak w przypadku tworzenia obrazków na kartce papieru, widzisz powstawanie grafiki w czasie rzeczywistym. Dodatkowo brak konieczności podpinania monitora pozwala pracować poza domem, na przykład na świeżym powietrzu. Ten rodzaj tabletu nie posiada funkcji komputera i w do wykonywania bardziej skomplikowanych czynności będziesz musiał podłączyć laptopa.

Tablet graficzny All in One

Urządzeniem, które zyskało szczególną popularność wśród profesjonalistów, jest tablet graficzny all in one. Urządzenie łączy funkcję klasycznego tabletu graficznego z komputerem. Dzięki temu urządzenie jest w pełni niezależne i można wykonywać na nim zaawansowane i profesjonalne grafiki oraz cyfrową obróbkę zdjęć. Wydajna bateria sprawia, że komputer dobrze nadaje się do pracy w terenie oraz tworzenie grafik i rysunków poza biurem lub domem.

Notatnik cyfrowy

To najprostszy rodzaj tabletu cyfrowego, który jest zaliczany do tej rodziny ze względu na ten sam schemat działania, służy jednak głównie do notowania lub kreślenie prostych schematów i grafik. Jest to urządzenie popularne m.in. wśród studentów i uczniów, którzy wykonują na nim notatki. Urządzenie przetwarza cyfrowo zapisane treści i przechowuje je w swojej pamięci zewnętrznej lub chmurze, tak abyś zawsze miał do nich dostęp.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
wiecej »