Kardynał Kurt Koch przewodniczy watykańskiej delegacji na prawosławne uroczystości świętego Andrzeja Apostoła w Stambule
Stojący na czele Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan hierarcha weźmie udział 30 listopada w Boskiej Liturgii w siedzibie patriarchy ekumenicznego Konstantynopola w Fanarze. Święty Andrzej Apostoł jest patronem patriarchatu.
Na zakończenie pobytu w Stambule odbędą się rozmowy z patriarchą Bartłomiejem I i prawosławną komisją odpowiedzialną za kontakty z Kościołem katolickim.
Kard. Kochowi towarzyszyć będą: sekretarz rady, bp Brian Farrell oraz współpracownicy zajmujący się dialogiem ekumenicznym z prawosławiem. W Stambule watykańską delegację powita nuncjusz apostolski w Turcji, abp Antonio Lucibello.
Tradycja wysyłania przez papieża oficjalnej delegacji Kościoła katolickiego do Stambułu z okazji święta św. Andrzeja – zwanego przez prawosławnych Pierwszym Powołanym – sięga 1969 r. Dwa lata wcześniej delegacja Patriarchatu Konstantynopola wzięła udział w obchodach święta patronalnego Kościoła w Rzymie – uroczystości św. Piotra i Pawła, obchodzonych 29 czerwca.
Od tamtego czasu wymiana delegacji odbywa się regularnie niemal co roku, przy czym kilkakrotnie na ich czele stali zwierzchnicy obu Kościołów: Jan Paweł II odwiedził Stambuł 30 listopada 1979 r., a Benedykt XVI był tam w tym samym czasie w 2006 r.
Natomiast do Rzymu przybywali od 1967 r. patriarchowie konstantynopolscy: Atenagoras, Dmitrios i Bartłomiej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.