Na znaczenie prorockiej misji Kościoła, jego zaangażowania w życie społeczne, obronę ludzkiej godności i życia człowieka oraz troski o najuboższych wskazał Benedykt XVI przyjmując biskupów Filipin, odbywających swą urzędową wizytę „ad limina Apostolorum”.
Zwracając się filipińskich biskupów Ojciec Święty podkreślił znaczenie żywego przekazu wiary, aby obecne i przyszłe pokolenia Filipińczyków mogły nadal spotykać się z radosnym orędziem Ewangelii. Kościół musi zawsze odnajdywać właściwy głos, gdyż Ewangelia właśnie przez jej proklamowanie prowadzi do owoców przemieniających życie. Głos ten wyraża się w świadectwie moralnym i duchowym życia ludzi wierzących. Wyraża się on również w świadectwie publicznym dawanym przez biskupów, jako pierwszych nauczycieli Kościoła a także przez tych, którzy mają nauczać innych.
„Dzięki jasnej prezentacji ewangelicznej prawdy o Bogu i człowieku, pokolenia gorliwych filipińskich duchownych, zakonników i świeckich krzewiło sprawiedliwszy porządek społeczny” - przypomniał papież. Zauważył, że czasami to zadanie głoszenia dotyka kwestii odnoszących się do sfery politycznej. Przypomniał, że nie może to być zaskakujące, ponieważ wspólnota polityczna i Kościół, chociaż różnią się między sobą, to jednak służą integralnemu rozwojowi każdego człowieka i społeczeństwa jako całości.
Benedykt XVI zaznaczył, że Kościół ze swej strony najbardziej przyczynia się do budowania sprawiedliwego i charytatywnego porządku społecznego przez głoszenie prawdy Ewangelii i rozjaśnianie światłem swej nauki i świadectwem okazywanym przez wiernych wszelkich dziedziny aktywności ludzkiej, szanując również i popierając polityczną wolność i odpowiedzialność obywateli.
Ojciec Święty przypomniał, że ta misja prorocka Kościoła wymaga, aby mógł on swobodnie głosić wiarę, uczyć nauki społecznej, wydawać ocenę moralną nawet w kwestiach dotyczących spraw politycznych, kiedy domagają się tego podstawowe prawa osoby lub zbawienie dusz.
Benedykt XVI wyraził uznanie dla filipińskiego Kościoła za jego zaangażowanie w obronę życia od poczęcia aż do naturalnego kresu oraz obronę integralności małżeństwa i rodziny. „W tych dziedzinach promujecie prawdy o człowieku i o społeczeństwie, które wynikają nie tylko z Bożego Objawienia, ale także z prawa naturalnego, porządku, który jest dostępny dla ludzkiego rozumu i tym samym stanowi podstawę do rozeznania i głębszego dialogu ze strony wszystkich ludzi dobrej woli”- stwierdził papież. Wyraził ponadto swe uznanie dla działań tamtejszego Kościoła na rzecz zniesienia kary śmierci.
Benedykt XVI podkreślił także znaczenie obecności Kościoła w dziedzinie komunikacji społecznej i mediów, „aby Filipińczycy mogli znaleźć wsparcie i wskazówki na drodze do pełnego życia w Chrystusie”. Zaznaczył, że chodzi o media zarówno stare jak i nowe. „Ważne jest, aby laikat katolicki, biegły w dziedzinie komunikacji społecznej podejmował należne mu miejsce w proponowaniu orędzia chrześcijańskiego w sposób przekonujący i atrakcyjny. Jeżeli Ewangelia Chrystusa ma być zaczynem w społeczeństwie filipińskim, to cała wspólnota katolicka musi zwracać uwagę na moc prawdy głoszonej z miłością” - powiedział papież.
Ojciec Święty zwrócił ponadto uwagę na ważny aspekt „misji proklamowania życiodajnego Słowa Bożego” jakim jest troska o najsłabszych i najuboższych członków społeczeństwa". Pochwalił też zaangażowanie filipińskiego Kościoła w walkę z korupcją ponieważ „wzrost gospodarki sprawiedliwej i zrównoważonej będzie miał miejsce jedynie wówczas, kiedy nastąpi jasne i konsekwentne stosowanie prawa w całym kraju”.
Filipiny są największym krajem katolickim w Azji. Katolicy stanowią ponad 80 proc. z ponad 92 mln jego mieszkańców. Znacząca mniejszość muzułmańska mieszka na południu, głównie na wyspie Mindanao.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.