Papież Franciszek przypomniał o konieczności obrony praw ludzi, których społeczeństwo traktuje jak niewidzialnych. Chodzi m.in. o migrantów i więźniów, którym odbiera się nawet prawo do godności imienia i traktuje wyłącznie jako liczby, najczęściej dokumentujące kolejne tragedie.
Wskazuje na to Mauro De Palma, który jest jednym z trzech Gwarantów Praw Osób Zatrzymanych lub Pozbawionych Wolności we Włoszech, którzy przez Ojca Świętego zostali przyjęci na prywatnej audiencji. „Papież przypomniał nam o prawie każdego człowieka do posiadania imienia i nie bycia traktowanym jedynie jako «liczby bez twarzy»” – mówi Radiu Watykańskiemu De Palma.
„Była to bardzo wszechstronna rozmowa. Jako gwaranci zajmujemy się, co najmniej czterema sektorami: karnym, dotyczącym więziennictwa; kwestią migrantów, w tym ośrodkami pomocy i centrami przymusowej repatriacji; a także domami opieki dla osób w podeszłym wieku i ośrodkami dla niepełnosprawnych – mówi papieskiej rozgłośni Mauro De Palma. – Wszystkie te kwestie leżą bardzo na sercu Ojcu Świętemu i jest nimi żywotnie zainteresowany. Muszę przyznać, że początkowe zakłopotanie i wzruszenie wywołane osobistą rozmową z Franciszkiem szybko zostaje przezwyciężone przez fakt, że nie są to dla niego obojętne tematy, ale sprawy, w które zna i w które wkłada całe swoje zaangażowanie. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że doskonale pamięta swoje wizyty w więzieniach i ośrodkach opieki, wspominał konkretnych ludzi i sytuacje. Powiedziałbym, że był to bardzo satysfakcjonujący dialog.“
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.