W przypadającą 29 kwietnia rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau obchodzony jest w Kościele Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. "Kapłani mogą się uczyć hartu ducha i ofiarności, jaką miało ówczesne duchowieństwo" - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu abp Gądecki przypomniał, że obóz koncentracyjny Dachau był szczególnym miejscem męczeństwa polskiego duchowieństwa. Zwrócił uwagę, że kapłani polscy byli w Dachau gorzej traktowani niż inni duchowni, np. duchowni niemieccy.
"Zakazywano im odprawiania Mszy świętej i nabożeństw" - wskazał.
Jak zaznaczył - "Kapłani mogą się uczyć hartu ducha i ofiarności, jaką miało ówczesne duchowieństwo".
"Dzisiaj, gdy nie istnieją takie okoliczności, gdy cieszymy się wolnością, warto, żeby księża, którzy lekko nieraz traktują swoje powołanie i z byle powodu rezygnują z niego, zobaczyli, czym jest prawdziwe kapłaństwo" - zaznaczył przewodniczący KEP.
Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.
"Główne uroczystości, jak co roku, odbędą się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec" - poinformowano w komunikacie.
Obchody w Kaliszu są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży - więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu.
Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.
29 kwietnia 2015 r. w 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau do tego miejsca pielgrzymowali biskupi i kapłani z całej Polski.
Tegoroczne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego będą transmitowane z Kalisza przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową "Dom Józefa".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.