Radni sejmiku województwa łódzkiego postanowili nadać w czwartek wieczorem pośmiertnie piosenkarzowi Krzysztofowi Krawczykowi Odznakę za Zasługi dla Województwa Łódzkiego. Wyróżnienie zmarłemu artyście przyznano jednogłośnie.
Artysta zmarł 5 kwietnia w Łodzi. Pochowano go na leśnym cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie wokalista od lat mieszkał z żoną.
Z wnioskiem o odznaczenie wystąpiły władze samorządowe powiatu zgierskiego. Wniosek o uhonorowanie Krzysztofa Krawczyka został przyjęty przez radnych sejmiku jednogłośnie. Odznaka za Zasługi dla Województwa Łódzkiego jest przyznawana wybitnym obywatelom regionu - postaciom, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego województwa. Dotychczas odznakę przyznano 28 osobom i instytucjom.
Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 r. w Katowicach. Zadebiutował w 1963 r. w zespole Trubadurzy, a 10 lat później rozpoczął karierę solową. W latach 70. wylansował m.in. przeboje "Jak minął dzień", "Parostatek" i "Pamiętam Ciebie z tamtych lat".
Na początku lat 80. Krawczyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował w klubach Chicago i Las Vegas. Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas z życia artystycznego. Na początku lat 90. wrócił na krótko do USA, by nagrać w Nashville płytę "Eastern Country Album". W połowie lat 90. wrócił na stałe do Polski.
W 2000 r. wystąpił przed papieżem na Placu Świętego Piotra. W tym samym roku spotkał się z urodzonym w Sarajewie kompozytorem Goranem Bregowiczem, z którym nagrał płytę "Daj mi drugie życie" (2001). W 2002 r. ukazał się album Krawczyka "Bo marzę i śnię", a w kolejnych latach - m.in. "To, co w życiu ważne" (2004), "Tacy samotni" (2006) i "Nigdy nie jest za późno" (2009).
Krzysztof Krawczyk zmarł w wielkanocny poniedziałek 5 kwietnia. Miał 74 lata.
Czytaj także:
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.