Rycerze Kolumba z radomskiej Rady Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęli akcję "Łuczniki dla Afryki". Polega ona na zbiórce używanych maszyn do szycia. Dary trafią do misji katolickiej w Zambii, prowadzonej przez księży pochodzących z diecezji radomskiej: Grzegorza Zbroszczyka oraz Marcelego Prawicę.
Pomysłodawcą akcji jest ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. - Już kilka lat temu dostrzegliśmy potrzebę konkretnego wsparcia naszych misjonarzy. Brakowało jednak rąk do pracy, bo to ogromny projekt, wymagający zaangażowania wielu osób. Sama akcja informacyjna oraz zbiórka, magazynowanie, serwis i transport do Afryki wymaga ogromnego nakładu sił - podkreślił. Pomysł podchwycili radomscy Rycerze Kolumba, którzy wyrazili gotowość zrealizowania tego dzieła. Jeden z nich Leszek Jagiełło zaangażował do działania swoją firmę, oferując darmowe miejsca magazynowe oraz specjalistów, którzy podejmą się serwisowania maszyn.
Maciej Zwierzyński dodał, że przygotowano już plakaty oraz ulotki zachęcające do przekazania używanych maszyn, które trafią do wszystkich radomskich parafii. Dodał, że jeśli akcja spotka się z życzliwością mieszkańców Radomia, zostanie ona rozszerzona na całą diecezję. Poinformował, że już przygotowując akcję Rycerze Kolumba otrzymali informacje, że maszyn do szycia potrzebują także inne diecezje afrykańskie. - Jeżeli okaże się, że zbierzemy dużą ilość urządzeń, trafią one także do kolejnych misji rozsianych po kontynencie afrykańskim - stwierdził Maciej Zwierzyński.
Ks. Lenartowicz podkreśla, że jedna maszyna może dać utrzymanie całej afrykańskiej rodzinie. - A więc wszystko w rękach mieszkańców naszego miasta. To od ich szczodrości zależeć może wsparcie wielu ubogich afrykańskich rodzin. Będzie to wspaniały dar od radomian dla chrześcijan w Zambii. My jako Rycerze Kolumba zobowiązujemy się do przygotowania do eksploatacji wszystkich powierzonych nam urządzeń oraz przesłania ich do Afryki - powiedział ks. Lenartowicz.
Patronat nad akcją "Łuczniki dla Afryki" objęli: Gość Niedzielny, Radio Plus Radom oraz Caritas Diecezji Radomskiej.
Miejsca gdzie można zostawić maszynę: Sklep LKJ, Radom, ul. Szarych Szeregów 24a, parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Radom, ul. Wernera 57 oraz parafia Matki Bożej Bolesnej, Radom, ul. Radosna 2. Rycerze mogą także osobiście odebrać maszynę. Wystarczy zadzwonić pod numer 48 366 96 54 lub 601 32 47 87.
Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Pierwsze Rady powstały w 2006 roku w Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. Obecnie w Polsce jest 1,5 tys. Rycerzy Kolumba. Organizację założył pod koniec XIX wieku ks. Michael McGivney w New Haven, w stanie Connecticut.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.