Reklama

Więcej sportu, mniej nałogów

Młodzi ludzie uprawiający sport rzadziej sięgają po papierosy i alkohol, są nie tylko sprawniejsi, ale i bardziej zadowoleni - wynika z danych, przedstawionych w środę na konferencji "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród młodzieży".

Reklama

Konferencja poświęcona była projektowi o tym samym tytule, który istnieje od trzech lat i którym objętych jest kilkadziesiąt tysięcy uczniów. W 2010 r. przeznaczono na ten program 61 mln zł; najwięcej otrzymały województwa mazowieckie (15 mln) i dolnośląskie (12 mln). W 2011 roku do programu dołączy województwo kujawsko-pomorskie.

W konferencji wzięli udział uczniowie objęci projektem, parlamentarzyści i przedstawiciele rządu, a także sportowcy, m.in. brązowy medalista olimpijski w wioślarstwie z 1992 roku Kajetan Broniewski oraz zdobywca Pucharu Świata w rajdach terenowych Rafał Sonik.

Jak powiedziała jedna z inicjatorek projektu wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu Beata Bublewicz (PO) wśród dzieci i młodzieży, uprawiających sport mniej jest osób sięgających po papierosy i alkohol. Z badań, przeprowadzonych w marcu tego roku przez mazowieckie centrum profilaktyki, a przedstawionych w materiałach konferencyjnych, wynika, że co trzeci gimnazjalista regularnie sięga po papierosy, a 11 proc. badanych uczniów przynajmniej raz się upiło. Natomiast 67 proc. gimnazjalistów-sportowców deklaruje, że nigdy nie paliło papierosów.

Do używania dopalaczy i narkotyków przyznało się 1 proc. gimnazjalistów, aktywnie uprawiających sport. Wśród uczniów nieuprawiających sportu odsetek ten był dziewięciokrotnie wyższy.

"Niektórzy młodzi ludzie zażywają specyfiki, które mają uczynić ich szczęśliwszymi, choćby na chwilę. Ale endorfiny, hormony szczęścia, są uwalniane także dzięki świadomemu wysiłkowi fizycznemu" - powiedziała Bublewicz. "Stawanie się mistrzem sportu to długi proces, lata pracy" - dodała.

Zwróciła uwagę, że uprawianie sportu sprzyja też dobrej sylwetce. Zaznaczyła, że młodzież ma często problemy z otyłością. W ciągu trzech dekad - jak powiedziała Bublewicz - odsetek uczniów otyłych w warszawskich szkołach wzrósł dziesięciokrotnie. Problemy z nadwagą ma 20 proc. chłopców i 15 proc. dziewcząt w Polsce. W Europie gorzej jest - jak zaznaczyła Bublewicz - tylko na Malcie, w Grecji i w państwach bałkańskich.

Program "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży" wspierają m.in. Tomasz Sikora, Adam Małysz. Justyna Kowalska. W kolejnej edycji programu w 2011 roku wezmą udział m.in: Włodzimierz Lubański, Mateusz Kusznierewicz, Maja Włoszczowska, Otylia Jędrzejczak i Natalia Partyka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama