Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.
Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.
Jezuita podkreślił, że nie należy także lekceważyć przestrzeni kosmicznej z powodu jej rozległości, lecz powinno się postrzegać ją w całości, jako nasz wspólny dom wymagający niezbędnej troski.
Według papieskiego astronoma wzrastająca liczba komercyjnych lotów w kosmos może także prowokować do stawiania pytań o sensowność podejmowania tego rodzaju kosztownych aktywności, choćby w obliczu problemu głodu na świecie. Te wymagające niezbędnej uwagi kwestie nie powinny jednak pozbawiać nas możliwości szukania odpowiedzi na pytania o sens stworzenia.
„Jesteśmy czymś więcej niż tylko zwierzętami, które potrzebują pożywienia. Potrzebujemy także pokarmu dla naszej duszy. Nie samym chlebem żyje człowiek. Nie można odrzucać szansy odkrywania kosmosu i szukania odpowiedzi na takie pytania jak: „Kim jestem? Skąd pochodzę? Jaka jest moja relacja do całego stworzenia?” – uważa br. Consolmagno – Jesteśmy wezwani do kontemplowania dzieła Stwórcy poprzez naukę czy sztukę.“
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.