Mija 50 lat od zalegalizowania w Indiach aborcji. W związku z tą rocznicą indyjski episkopat ogłosił 10 sierpnia Dniem Żałoby, który ma upamiętnić wszystkich nienarodzonych zamordowanych w tym okresie. Według szacunków nowojorskiego Guttmacher Institute w kraju zabijanych jest nawet 15 mln dzieci rocznie. To oznacza, że co trzecia ciąża kończy się aborcją. „Nie ma najmniejszych oznak spowolnienia tego procesu” – zauważa arcybiskup Bombaju.
Dzień Żałoby to nie tylko czas modlitwy w intencji nienarodzonych, ale także inicjatywa mająca na celu promocję postaw pro-life. Według wskazówek episkopatu w najbliższych dniach w kościołach głoszone będą homilie o wartości ludzkiego życia, a katolickie media wyemitują specjalne programy poświęcone temu tematowi. „Zróbmy wszystko, co możliwe, aby ratować życie. Kościół, z racji swojej misji, jest w tej walce na pierwszej linii frontu” – podkreślił kard. Oswald Gracias.
Inicjatywa ma także przypominać o strasznym losie hinduskich kobiet. Aborcja w Indiach jest selektywna. Oznacza to, że częściej zabija się dziewczynki. Córka w hinduskiej rodzinie to problem. W biednym społeczeństwie wychowanie i wykształcenie dziewczynki, to wielkie wyzwanie, a efekty – jak mówią Hindusi – zbierają inni. Zgodnie z tradycją bowiem w chwili zamążpójścia kobieta opuszcza swoją rodzinę, a jej dzieci należą do rodziny męża, której dodatkowo trzeba przekazać posag. Według danych opublikowanych na stronie ofeminin.pl, tylko w ciągu trzech miesięcy 2019 r. w mieście Uttarkashi urodziło się 216 dzieci, ale ani jednej dziewczynki.
Aborcja w Indiach jest dozwolona od 1971 roku, wcześniej uznawana była za przestępstwo. Można jej dokonywać w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, zarówno fizycznemu jak i psychicznemu; gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia płodu; gdy ciąża jest efektem gwałtu lub gdy zajdzie w nią niezamężna nieletnia poniżej 18 roku życia. Legalnej aborcji można także dokonać, gdy kobieta jest ubezwłasnowolniona lub gdy do zapłodnienia doszło po nieudanym zabiegu sterylizacji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.