Polki mają prawo do rodzenia bez bólu, bez względu na wskazanie lekarskie - przekonywała w poniedziałek na konferencji prasowej Beata Mazurek (PiS).
Pod koniec grudnia "Super Express" napisał, że Ministerstwo Zdrowia odebrało rodzącym kobietom prawo do znieczulenia. Zdaniem gazety NFZ nie refunduje bezbolesnych porodów dla wszystkich.
W oświadczeniu MZ z grudnia można m.in. przeczytać, że znieczulenie porodu jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - zgodnie ze wskazaniami medycznymi. "Niezgodne z obowiązującymi przepisami jest więc pobieranie od pacjentek dodatkowej opłaty za znieczulenie porodu" - czytamy.
"Mam gorący apel do minister Ewy Kopacz: kobiety, Polki w XXI wieku przy tak wielkich zdobyczach medycyny mają prawo do rodzenia bez bólu. Każda kobieta, nie tylko ta, która ma wskazania lekarskie" - powiedziała Mazurek podczas konferencji prasowej w Sejmie.
Posłanka PiS twierdzi, że NFZ stać na znieczulenia dla wszystkich kobiet. "Czy czasem nie jest tak, że zakaz stosowania leków przeciwbólowych przy porodach nie ma w konsekwencji doprowadzić do tego, aby kobiety, które chciałyby być objęte znieczuleniem kierować do prywatnych klinik?" - pytała. Jej zdaniem celem MZ może być odciążenie w ten sposób szpitali publicznych i budżetu NFZ.
Posłanka chce wiedzieć, w jaki sposób rząd zamierza wspierać finansować samorządy w budowie i modernizacji żłobków. "Jakie pieniądze będą na to przeznaczone, kiedy będą uruchamiane dotacje, jaki będzie okres ich rozliczania?" - pytała.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.