W stolicy Jordanii zainaugurowano projekt „Mosty w Ammanie”, który jest programem integracji i wsparcia dla irackich uchodźców, szukających schronienia w tym kraju. Składa się na niego pakiet usług medycznych i społeczno-edukacyjnych dla dzieci i ich rodzin.
Iraccy uchodźcy w Jordanii nie mają dostępu do krajowego systemu opieki zdrowotnej ani do państwowego szkolnictwa. Stąd w ramach projektu przygotowano dla nich kursy dokształcające dla nauczycieli, serię spotkań z zakresu edukacji zdrowotnej dla irackich i jordańskich kobiet oraz wsparcie psychologiczne dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.
Łaciński patriarcha Jerozolimy poświęcił także Dom Najświętszego Serca, czyli wielofunkcyjne centrum, które od września stanie się głównym miejscem realizacji działań przewidzianych w projekcie. „To kolejny krok na drodze do budowania przyjaznych relacji i promowania gościnności” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa.
Zdaniem przewodniczącego włoskiego episkopatu, który wspiera projekt, „Mosty w Ammanie”, to lekcja człowieczeństwa, zwłaszcza dla Europy. Podkreślił on, że Jordania znajduje się w pierwszej piątce pastw świata przyjmujących osoby z obszarów dotkniętych kryzysem i ubiegające się o azyl. „W ten sposób realizujemy wizję Papieża Franciszka, który wzywa do budowania mostów, a nie murów. Hojność Jordańczyków, którzy przyjmują tak wielu uciekających przed wojną ludzi, jest uderzająca” – podkreślił kard. Gualtiero Bassetti.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.