Caritas Polska zorganizuje w połowie roku Forum Wolontariatu - powiedział PAP dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. Dodał, że zaproszeni na nie zostaną młodzi ludzie zaangażowani społecznie, którzy pomagając innym, sami się rozwijają.
2011 r. został ustanowiony przez Radę UE roku Europejskim Rokiem Działalności Wolontariackiej na rzecz aktywnego obywatelstwa.
Ks. Subocz zwrócił się z apelem do młodzieży, aby angażowała się w prace wolontariatu i w pomoc drugiemu człowiekowi. "Są ludzie, którzy sami nie dają sobie rady, są zdani na drugiego człowieka i potrzebują wolontariuszy" - dodał.
"Forum ma jeszcze bardziej pobudzić młodych ludzi do zaangażowania społecznego, dlatego, że często z wolontariatu wychodzą wspaniali społecznicy. Uczą się pracy przede wszystkim w grupie, uczą się pracy z drugim człowiekiem. To ich rozwija intelektualnie, ale również rozwija wolontariuszy duchowo" - podkreślił w rozmowie z PAP. Zaznaczył jednocześnie, że w tym roku Caritas pragnie zwrócić szczególną uwagę na wolontariat dzieci i młodzieży.
Na pytanie, czym jest o wolontariat, ks. Subocz zwrócił uwagę, że na świecie istnieje obok siebie cierpienie i radość, dobro i zło, oraz zdarzają się szczęścia i nieszczęścia ludzkie. "Jest wielu ludzi dobrej woli, którzy właśnie w takich trudnych sytuacjach chcą pomóc innym. Często nawet nie nazywają tego wolontariatem, ale po prostu robią to z potrzeby serca" - powiedział dyrektor Caritas.
Rozróżnił wolontariat chrześcijański od wolontariatu humanistycznego. "Wolontariat według zasad Ewangelii ma głębsze motywy, bo wynika z miłości Boga do człowieka, a nie tylko ze spontanicznej wrażliwości na potrzeby bliźnich. Po drugie, wolontariat chrześcijański ma głębsze cele. Nie chodzi tu tylko o nakarmienie głodnych czy odwiedzenie samotnych. Chodzi o pomaganie bliźnim w rozwoju, aż do świętości włącznie. Po trzecie, wolontariat jest na tyle chrześcijański, na ile wiąże się z pogłębioną formacją w duchu Ewangelii" - wyjaśnił ks. Subocz.
"Wolontariat jest jedną z form miłości bliźniego, czyli bezinteresownym angażowaniem się, troską o znajdujących się w potrzebie; o chorych, samotnych, biednych, uzależnionych, bezradnych" - dodał dyrektor Caritas. Podkreślił, że wolontariat wymaga zaangażowania, systematyczności i odpowiedzialności. Zdaniem dyrektora Caritas, wolontariat zmienia tego, który się w niego angażuje, daje mu satysfakcję.
W opinii Subocza, istnieje wiele form pomocy, m.in. wolontariat hospicyjny, akcyjny - pomoc przydatna zwłaszcza podczas przeprowadzanych terminowych akcji, wolontariat domowy lub w domu chorego. "Wszystko zależy od indywidualnych możliwości wolontariusza oraz potrzeb osoby, którą chce się opiekować. Wszyscy ci, którzy wolą pomagać przy pracach biurowych lub fizycznie, zawsze będą potrzebni przy pakowaniu paczek dla dzieci lub dla ubogich bądź pomagając ofiarom katastrof" - powiedział ks. Subocz.
Caritas w Polsce prowadzi Centra Wolontariatu, Parafialne Zespoły Caritas oraz Akademickie, Szkolne Koła Caritas (ponad dwa tysiące), które w ciągu pięciu ostatnich lat systematycznie się rozwijają. W sumie Caritas ma ponad 102 tys. wolontariuszy w całej Polsce. Do tej liczby należy dodać jeszcze ministrantów, a także różnego rodzaju grupy religijne, które angażują się w wolontariat.
Według sondażu zrealizowanego w grudniu ubiegłego roku przez Millward Brown SMG/KRC, 16 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku pracowało w wolontariacie - oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe względem 2009 roku i o 5 punktów w porównaniu z 2008 r. Ponadprzeciętna aktywność widoczna jest wśród osób najmłodszych (22 proc. wolontariuszy w grupie osób poniżej 25 lat) oraz uczniów i studentów (29 proc.).
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.