W środę w nowojorskiej siedzibie ONZ odbyło się wydarzenie upamiętniające dwudziestą rocznicę Deklaracji z Durbanu, określającej środki zwalczania rasizmu, nietolerancji i ksenofobii. Abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. relacji z państwami, w przesłaniu wideo podkreślił, że Stolica Apostolska wspiera zwalczanie niesprawiedliwości rasowej.
W Deklaracji z Durbanu oraz Programie Działania (DDPA) zaproponowano konkretne środki w celu zwalczania rasizmu, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i nietolerancji. W dwudziestą rocznicę ogłoszenia dokumentu, szefowie państw i rządów dyskutowali o „reparacjach, sprawiedliwości rasowej i równości dla osób pochodzenia afrykańskiego”. Ponieważ spotkanie to koncentruje się na trudnościach, z jakimi borykają się czarnoskórzy pochodzenia afrykańskiego na całym świecie, abp Gallagher wyraził nadzieję, że ustanowienie „stałego forum dla osób pochodzenia afrykańskiego” pomoże zapewnić sprawiedliwość i wsparcie ofiarom rasizmu. Z drugiej strony – powiedział – rasizm można przezwyciężyć poprzez „kulturę spotkania, braterstwa i solidarności”.
Hierarcha przywołał słowa Franciszka z encykliki Fratelli Tutti stwierdzające, że „postęp społeczny nie jest tak rzeczywisty i ostateczny, jak nam się wydaje”, a rasizm regularnie ukrywa się pod powierzchnią, „tylko po to, by wciąż powracać”.
Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych stwierdził, że postawa rasizmu ignoruje fakt, że „wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach”, a także odrzuca „ducha braterstwa”. „Rasizm jest zakorzeniony w błędnym i złym twierdzeniu, że jedna istota ludzka ma mniejszą godność niż inna” – powiedział abp Gallagher.
„Wiele osób pochodzenia afrykańskiego na całym świecie to migranci lub uchodźcy, którzy po opuszczeniu swoich domów – lub będąc zmuszanymi do ich opuszczenia – stają w obliczu rasizmu i ksenofobii, dyskryminacji i nietolerancji w krajach docelowych, a nie dostają wsparcia, którego potrzebują” – ubolewał abp Gallagher .
Duchowny dodał, że Deklaracja z Durbanu opowiada się też przeciw wzrastającym w ostatnich latach i naruszających prawa człowieka przemocy i nietolerancji ze względu na przekonania lub wyznawaną religię. Wskazał również na inną formę dyskryminacji w „podstępnej praktyce eugeniki”. „Można powiedzieć, że za technikami sztucznej prokreacji i ciemnymi stronami diagnostyki prenatalnej, często kryje się mentalność eugeniczna, w której idea, że istnieją istoty ludzkie o niższej wartości z powodu niepełnosprawności, płci lub innych cech, często prowadzi do zaprzeczenia ich prawa do życia” – powiedział.
„Rasizm zniknie tylko wtedy, gdy umrze w ludzkich sercach” - zakończył duchowny przypominając, że religia odgrywa ważną rolę w wykorzenianiu rasizmu i nietolerancji.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.