Chrześcijańskie dziedzictwo Europy

Europejska tożsamość jest niezrozumiała bez chrześcijaństwa. Wskazał na to kard. Paul Poupard występując w Instytucie Francuskim w Paryżu z okazji stulecia czasopisma naukowego zajmującego się dziejami Kościoła we Francji (Revue d'histoire de l'Église de France).

Emerytowany przewodniczący Papieskich Rad ds. Kultury i ds. Dialogu Międzyreligijnego przytoczył słowa Goethego: „Europa zrodziła się pielgrzymując, a chrześcijaństwo jest jej pierwotnym językiem”. „Dla ludów romańskich, germańskich, anglosaskich i słowiańskich dzieje tworzenia się europejskich narodów szły w parze z ich ewangelizacją” – wyjaśnił francuski purpurat. A zatem w chrześcijaństwie znajdują się wspólne korzenie Starego Kontynentu, jego duszy, kultury, dynamiki, wartości. Tak naprawdę ojcami założycielami Europy byli wielcy święci: Franciszek z Asyżu, Teresa z Awili, Teresa z Lisieux, Tomasz z Akwinu, Cyryl i Metody, i to ich dziedzictwem żyjemy dzisiaj.

Jak stwierdził kard. Poupard, jest to dziedzictwo jednocześnie ewangeliczne i głęboko ludzkie. Niesie poszanowanie dla życia i wolności człowieka, pragnienie sprawiedliwości, pokoju i rozwoju, troskę o rodzinę. Dzięki niemu człowiek przekracza sam siebie, a zarazem znajduje stały punkt odniesienia nawet w tak niesłychanie poszerzonym świecie, jak nasz. Znakiem tego jest ludzka tęsknota za nadzieją mocniejszą niż ta, którą oferuje nowoczesność i jej osiągnięcia. „Podziały polityczne i gospodarcze krajów Europy nie mogą przyćmić ich wspólnej tożsamości – stwierdził kard. Poupard. – W ciągu dziejów Europa bogaciła się w różnorodność tradycji, w chwalebne i bolesne doświadczenia, i tak zgromadziła jedyne w swoim rodzaju dziedzictwo mądrości, wiedzy, prawa, sztuki i techniki. To dziedzictwo tkwi korzeniami w ziemi przeoranej duchowością, zwłaszcza chrześcijańską i wielowiekowym humanizmem”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »