Większość Polaków (66 proc.) ufa Kościołowi katolickiemu, w tym 19 proc. w sposób zdecydowany. Nieco mniej niż jedna trzecia (29 proc.) nie darzy go zaufaniem, w tym 11 proc. zdecydowanie. 5 proc. respondentów nie miało zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP o Kościele.
Dwie trzecie badanych (66 proc.) uważa, że udział Kościoła w życiu politycznym jest w naszym kraju za duży, w tym 27 proc. sądzi, że jest on zdecydowanie za duży. Tylko jedna czwarta respondentów (25 proc.) jest zdania, że udział ten jest taki jaki powinien być; 3 proc. ankietowanych uznało go za zbyt mały, a 6 proc. nie umiało zająć stanowiska w tej kwestii.
Prawie połowa (45 proc.) respondentów sądzi, że władze państwowe powinny kierować się zasadami społecznej nauki Kościoła; 42 proc. twierdzi przeciwnie. Wśród głosów "na tak", proporcja opinii zdecydowanych jest dwukrotnie mniejsza (8 proc. do 37 proc.) niż proporcja opinii zdecydowanych wśród odpowiedzi "na nie" (15 proc. do 27 proc.).
Polacy mają podzielone zdanie w sprawie zwrotu Kościołowi ziemi i nieruchomości odebranych w czasach PRL. 39 proc. uważa, że to dobrze, iż państwo te dobra Kościołowi oddaje lub wypłaca za nie odszkodowania; 39 proc. respondentów ocenia te działania jako złe; 22 proc. nie miało zdania na ten temat.
W ocenie TNS OBOP, od 1994 roku nigdy jeszcze Kościół nie miał tak niekorzystnych dla siebie ocen. W porównaniu z poprzednim pomiarem, z 2004 roku, zaufanie do Kościoła spadło o 12 punktów procentowych, a brak zaufania wzrósł o 10 punktów procentowych (co w tym przypadku oznacza 50 proc.). To porównanie nie pokazuje jeszcze rzeczywistej skali zmiany. W 2004 roku tyle samo osób (39 proc.) wyrażało zaufanie do Kościoła w sposób zdecydowany, co w sposób umiarkowany. Dziś zaufanie zdecydowane do Kościoła wyraża dwa i pół razy mniej osób niż zaufanie umiarkowane (19 proc. i 47 proc.).
Ocena udziału Kościoła w życiu politycznym należy do najniższych od 1994 roku. Bardziej krytyczna była tylko w latach 1994-95 (71 proc. i 68 proc.), a równie krytyczna w 1998 roku. Tylko raz, w 1993 roku odsetek ankietowanych był niższy niż obecnie (wynosił 23 proc.)
W porównaniu z ostatnim badaniem, z 2004 roku udział ocen krytycznych wzrósł aż o 18 punktów procentowych (z 48 proc. do 66 proc.), a ocen aprobatywnych spadł o 16 punktów procentowych (z 41 proc. do 25 proc.).
Sondaż TNS OBOP został przeprowadzony w dniach 5-8 listopada 2010 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.