Arcybiskup Paolo Pezzi zastąpi biskupa Josepha Wertha na stanowisku przewodniczącego episkopatu katolickiego Rosji. Decyzję tę podjęli dziś rosyjscy biskupi podczas swej sesji w Irkucku – poinformował sekretarz generalny tamtejszego episkopatu, ksiądz Igor Kowalewski.
Abp Paolo Pezzi urodził się 8 sierpnia 1960 r. w miasteczku Russi w środkowowłoskiej prowincji Emilia-Romania (diecezja Faenza-Modigliana). Po studiach filozoficzno-teologicznych w Rzymie przyjął 22 grudnia 1990 r. święcenia jako kapłan Bractwa Kapłańskiego Misjonarzy św. Karola Boromeusza (FSCB), założonego zaledwie 5 lat wcześniej.
Wkrótce potem wyjechał do pracy duszpasterskiej w Rosji, gdzie w latach 1993-1998 był dziekanem regionu centralnego administratury apostolskiej dla katolików obrządku łacińskiego azjatyckiej części Rosji (w 2002 r. podniesionej do rangi diecezji Przemienienia Pańskiego) w Nowosybirsku. Był też redaktorem naczelnym wydawanej tam „Sybirskiej Gazety Katolickiej”. Od 1994 r. współpracował z fundacją „Russia Christiana” (Rosja Chrześcijańska), popularyzującą na Zachodzie dziedzictwo Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i wydającą literaturę chrześcijańską w Rosji.
W 2000 r. ks. Pezzi został doktorem teologii pastoralnej na podstawie rozprawy o zadaniach Kościoła katolickiego w zakresie nowej ewangelizacji na Syberii, obronionej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.
W latach 1998-2005 był wikariuszem przełożonego swego Bractwa, a zarazem wizytatorem ruchu „Comunione e Liberazione” w Rosji. W 2005 r. stanął na czele FSCB w tym kraju. Od 2004 r. wykładał teologię pastoralną w Wyższym Katolickim Seminarium Duchownym pw. Maryi Królowej Apostołów w Sankt-Petersburgu, którego był rektorem w latach 2006-2008.
21 września 2007 r. Benedykt XVI mianował ks. Pezziego arcybiskupem metropolitą archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Sakrę nowy hierarcha przyjął 27 października tegoż roku w katedrze moskiewskiej z rąk swego poprzednika na tym urzędzie abp. Tadeusza Kondrusiewicza.
W listopadzie ub. roku abp Pezzi wystąpił z ostrym sprzeciwem wobec przekazania Patriarchatowi Moskiewskiemu dawnego kościoła katolickiego pw. Świętej Rodziny w Kalinigradzie, o którego zwrot bezskutecznie zabiega już bez mała 20 lat miejscowa wspólnota katolicka.
W skład Konferencji Episkopatu Rosji wchodzi czterech biskupów: abp Pezzi z Moskwy, bp Clemens Pickel z Saratowa, bp Cyryl Klimowicz z Irkucka oraz bp Joseph Werth SI z Nowosybirska.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.