Bezgotówkowa odpowiedzialność za Kościół

Na naszej lodówce stoi kolorowa, metalowa puszka po angielskich cukierkach. Do niej wkładamy pieniądze z przeznaczeniem „na ofiarę”, żeby w niedzielny poranek przed wyjściem do kościoła nie było nerwowego przeszukiwania kieszeni i portfeli domowników w poszukiwaniu gotówki. A o nią coraz trudniej, ponieważ stopniowo wypiera ją karta płatnicza.

Gdzie się podziała gotówka?

Coraz powszechniejsza płatność kartą lub telefonem w sklepach, usługach, czy urzędach już nikogo nie dziwi. To raczej brak możliwości zapłacenia bezgotówkowo czasem prowadzi do konsternacji. Również pojawiające się w kościołach ofiaromaty wyposażone w terminale płatnicze nie budzą obecnie takiej sensacji, jak jeszcze kilka lat temu, a wręcz zyskują uznanie. Niewątpliwie jest to ułatwienie dla wiernych, którzy podobnie jak coraz większa część społeczeństwa, rezygnują z gotówki.

Nie da się ukryć, nowoczesność wkracza do świątyń. Dodatkowo pandemia przyspieszyła dokonujące się zmiany. Przy wejściu do niektórych kościołów zdezynfekujemy ręce, korzystając z automatycznego dozownika. Kolejny bezdotykowy dozownik poda nam wodę święconą. Dlaczego nie mielibyśmy więc złożyć ofiary bezgotówkowo – przy użyciu karty lub aplikacji płatniczej?

Wiele kościołów w Polsce zostało już zaopatrzonych w ofiaromaty przy zachęcie polskiego Episkopatu oraz fundacji Polska Bezgotówkowa. Ks. Janusz Majda, ekonom Konferencji Episkopatu Polski, mówiąc o płatności bezgotówkowej w kościołach, stwierdził, że jest to rozwiązanie: „Wygodne, nowoczesne, ale i powoli staje się to konieczne”. Podkreślił, że następuje wymiana pokoleń wśród wiernych. I coraz częściej zdarza się, że ludzie, przychodząc do kościoła, nie mają przy sobie gotówki, lecz kartę płatniczą lub smartfona.

Bezgotówkowa odpowiedzialność za Kościół

Jak to wygląda w praktyce?

- Z początku ludzie byli nieufni po zamontowaniu takiego terminala płatniczego w naszym kościele – mówi pani Anna z jednej miejscowości na południu Polski. – Ale teraz już się oswoili i nawet są dumni, że należą do takiej postępowej parafii. Szczególnie młodzi chętnie wybierają tę formę płatności. Także turyści, którzy przychodzą zwiedzać nasz zabytkowy przecież kościół, wpłacają datki za pomocą ofiaromatu.

Spośród różnych modeli datkomatów warto zwrócić uwagę na specjalnie przygotowaną wersję terminala Nayax. Prosta i intuicyjna obsługa ułatwia wiernym przelanie wybranej kwoty z opcji widniejących na ekranie terminala szybko i wygodnie za pomocą transakcji bezgotówkowej. Po zakończeniu wpłaty może się pojawić komunikat „Bóg zapłać” oraz odpowiednia grafika.

Twórcy terminala zadbali, żeby w dyskretny sposób wpasował się on w przestrzeń sakralną. Nowoczesny i subtelny zarazem, ma wielkość krążka hokejowego i można go umieścić w istniejących już skarbonach, zamontować na ścianie bądź na stojaku. Terminal Nayax sprawdzi się także jako urządzenie przenośne. Jest tańszy od tradycyjnego terminala płatniczego i, co warto podkreślić, dla parafii, chcących go u siebie wprowadzić, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa.

Można śmiało stwierdzić, że ofiarowanie pieniędzy w ramach kolekty za pomocą transakcji bezgotówkowej przy użyciu terminalu Nayax jest na miarę naszych czasów. Co więcej, ten sposób składania ofiary ułatwia nam włączenie się w odpowiedzialność finansową za cały Kościół, szczególnie zaś za naszą wspólnotę parafialną.

Bezgotówkowa odpowiedzialność za Kościół

Elavon Financial Services Designated Activity Company (Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością o Wyznaczonym Przedmiocie Działalności) Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 287836, numer REGON 300649197, NIP 2090000825, kapitał zakładowy Elavon Financial Services Designated Activity Company 6.400.001,00 euro.

Elavon Financial Services DAC prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Elavon Merchant Services i podlega nadzorowi Centralnego Banku Irlandii.

Artykuł sponsorowany

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
0°C Wtorek
noc
wiecej »