Jutro Światowy Dzień Trędowatych

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony będzie 58. Światowy Dzień Trędowatych. Przed kościołami na całym świecie zbierane będą tego dnia pieniądze na walkę z chorobą. Jak co roku, na ulice Warszawy wyruszy Misyjny Tramwaj Nadziei.

W tramwaju będzie można w nim spotkać polskich misjonarzy, poznać pracę placówek Fundacji Raoula Follereau rozsianych po całym świecie. Rozdawane będą materiały na temat choroby i działań Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau. Swą obecność zapowiedział znany muzyk chrześcijański Darek Malejonek. Inicjatywa powstała przy współpracy Tramwajów Warszawskich i ZHR.

Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau, dr Kazimierz Szałata stwierdził, że dzień ten jest okazją do przypomnienia mieszkańcom krajów zamożnych o wciąż trwającym dramacie ludzi najuboższych pozbawionych dostępu do pomocy medycznej. Przypomniał słowa założyciela fundacji, który chciał "zwalczać także trąd nikczemności, bezbożności, relatywizmu moralnego, egoizmu i znieczulicy". Dodał, że przy okazji 58. Światowego Dnia Trędowatych warto przyjrzeć się tej podstępnej i zaraźliwej chorobie, która rozwija się w obszarze ubóstwa duchowego zamożnych krajów.

W tym roku w sposób szczególny fundacja wesprze polskie siostry Służebniczki NMP NP pracujące w Kamerunie. Część środków ze zbiórki trafi do Stowarzyszenia Byłych Trędowatych z Mauretani. Pomagają oni sobie nawzajem w szukaniu pracy. Zakładają parkingi, pracują na roli, organizują wózki inwalidzkie dla chorych po amputacjach.

Największe skupiska trądu występują w najbiedniejszych krajach Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki. Każdego roku, mimo istniejących skutecznych leków, diagnozuje się ćwierć miliona nowych przypadków trądu. Do tej pory dzięki pomocy Fundacji udało się wyleczyć 14 milionów trędowatych. Jednak wielu z nich to osoby ciężko okaleczone, cierpiące z powodu długo gojących się ran i wymagające stałej, specjalistycznej opieki. Jedna trzecia wszystkich trędowatych na świecie leczona jest w ośrodkach Follereau.

Polska Fundacja należy do Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau. Zajmuje się organizacją ruchomych punktów opieki medycznej w niebezpiecznych, rejonach świata, wspieraniem badań naukowych, reintegracją wyleczonych chorych, oświatą i walką z istniejącymi przesądami na temat choroby.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
2°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »