W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony będzie 58. Światowy Dzień Trędowatych. Przed kościołami na całym świecie zbierane będą tego dnia pieniądze na walkę z chorobą. Jak co roku, na ulice Warszawy wyruszy Misyjny Tramwaj Nadziei.
W tramwaju będzie można w nim spotkać polskich misjonarzy, poznać pracę placówek Fundacji Raoula Follereau rozsianych po całym świecie. Rozdawane będą materiały na temat choroby i działań Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau. Swą obecność zapowiedział znany muzyk chrześcijański Darek Malejonek. Inicjatywa powstała przy współpracy Tramwajów Warszawskich i ZHR.
Prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau, dr Kazimierz Szałata stwierdził, że dzień ten jest okazją do przypomnienia mieszkańcom krajów zamożnych o wciąż trwającym dramacie ludzi najuboższych pozbawionych dostępu do pomocy medycznej. Przypomniał słowa założyciela fundacji, który chciał "zwalczać także trąd nikczemności, bezbożności, relatywizmu moralnego, egoizmu i znieczulicy". Dodał, że przy okazji 58. Światowego Dnia Trędowatych warto przyjrzeć się tej podstępnej i zaraźliwej chorobie, która rozwija się w obszarze ubóstwa duchowego zamożnych krajów.
W tym roku w sposób szczególny fundacja wesprze polskie siostry Służebniczki NMP NP pracujące w Kamerunie. Część środków ze zbiórki trafi do Stowarzyszenia Byłych Trędowatych z Mauretani. Pomagają oni sobie nawzajem w szukaniu pracy. Zakładają parkingi, pracują na roli, organizują wózki inwalidzkie dla chorych po amputacjach.
Największe skupiska trądu występują w najbiedniejszych krajach Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki. Każdego roku, mimo istniejących skutecznych leków, diagnozuje się ćwierć miliona nowych przypadków trądu. Do tej pory dzięki pomocy Fundacji udało się wyleczyć 14 milionów trędowatych. Jednak wielu z nich to osoby ciężko okaleczone, cierpiące z powodu długo gojących się ran i wymagające stałej, specjalistycznej opieki. Jedna trzecia wszystkich trędowatych na świecie leczona jest w ośrodkach Follereau.
Polska Fundacja należy do Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Raoula Follereau. Zajmuje się organizacją ruchomych punktów opieki medycznej w niebezpiecznych, rejonach świata, wspieraniem badań naukowych, reintegracją wyleczonych chorych, oświatą i walką z istniejącymi przesądami na temat choroby.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.