W poniedziałek w południe odbyła się uroczystość zaprzysiężenia Karla Nehammera na stanowisko nowego szefa rządu federalnego. Wraz z nim desygnowanych zostało pięciu nowych ministrów, m.in. szef MSW.
Nowi członkowie gabinetu, a przede wszystkim Karl Nehammer jako nowy kanclerz, zostali zaprzysiężeni przez prezydenta federalnego Alexandra Van der Bellena podczas uroczystości w Hofburgu.
W wyniku fali dymisji lub odejścia ze świata polityki liderów rządzącej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) z byłym kanclerzem Sebastianem Kurzem na czele, do których doszło w miniony czwartek i piątek, konieczne stało się obsadzenie na nowo sześciu stanowisk.
W czwartek o gotowości do odejścia ze stanowiska poinformował kanclerz Alexander Schallenberg (OeVP), urzędujący na tym stanowisku przez zaledwie 52 dni. Schallenberga powołano na urząd kanclerza na początku października, gdy jego poprzednik Sebastian Kurz złożył rezygnację z powodu zarzutów o korupcję i toczącego się w tej sprawie śledztwa prokuratury.
"Ze swoimi 52 dniami na tym stanowisku, Schallenberg stał się najkrócej urzędującym kanclerzem w historii kraju" - podkreślają austriackie media. Także w czwartek rezygnację ze stanowiska złożył minister finansów Gernot Bluemel (OeVP), który jednocześnie zapowiedział - podobnie jak Kurz - całkowite wycofanie się z polityki.
Jeszcze w piątek oficjalnie potwierdzono, że nowym szefem austriackiego rządu zostanie Karl Nehammer, sprawujący do tej pory funkcję szefa MSW. Nehammer zastąpił także Sebastiana Kurza na stanowisku przewodniczącego OeVP.
Na stanowisko ministra spraw wewnętrznych mianowano Gerharda Karnera, nowym ministrem finansów będzie dotychczasowy sekretarz stanu Magnus Brunner. Nowym ministrem edukacji został Martin Polaschek. Przewodnicząca młodzieżówki OeVP Claudia Plakolm została mianowana sekretarzem stanu w Kancelarii Federalnej. Schallenberg powrócił na wcześniej zajmowane stanowisko szefa MSZ.
Zmiany w rządzie dotyczyły tylko polityków OeVP. Współkoalicjant - partia Zielonych - nie dokonała żadnych zmian personalnych na stanowiskach. M.in. wicekanclerzem nadal pozostaje Werner Kogler (szef Zielonych), a ministrem zdrowia - Wolfgang Mueckstein.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.