Ursula von der Leyen napisała do Papieża list, w którym reaguje na jego krytykę pod adresem Unii Europejskiej. 6 grudnia podczas konferencji prasowej Franciszek odniósł się do dokumentu Komisji Europejskiej, który zalecał unikania odniesień do Bożego Narodzenia i imion, które kojarzą się z chrześcijaństwem. Papież przypomniał, że w przeszłości w ten sam sposób postępowali naziści i komuniści, jednakże ich działania nie odniosły skutku. Jest to, jak stwierdził, anachronizm.
Jak wynika z informacji uzyskanych przez francuski dziennik katolicki La Croix, Ursula von der Leyen przesłała do Franciszka krótki osobisty list. Zapewnia w nim, że zgodnie ze swymi traktatami Unia Europejska czerpie inspiracje z „dziedzictwa kulturowego, religijnego i humanistycznego Europy”. Zdaniem niemieckiej polityk to właśnie dziedzictwo umożliwia „świętowanie Bożego Narodzenia”. Podkreśla zarazem, że tradycje religijne i kulturalne w Europie stanowią integralną część różnorodności, którą Komisja Europejska aktywnie promuje.
Von der Leyen odnosi się również do drugiej krytyki Papieża pod adresem Unii Europejskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami Franciszek wezwał bowiem Unię, by wróciła do ideałów ojców założycieli i uważała, by nie stała się narzędziem kolonizacji ideologicznej, bo jak stwierdził, mogłoby to doprowadzić do podziałów i upadku samej Unii. Franciszek podkreślił, że Unia powinna respektować każdy kraj z jego wewnętrzną strukturą, specyfiką i suwerennością. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapewniła Papieża, że zgadza się z jego wizją Europy, w szczególności w jego odniesieniu do ojców założycieli.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.