Ukazał się angielskojęzyczny podręcznik akademicki poświęcony historii niemieckiego obozu Auschwitz. To efekt projektu realizowanego przez Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Miejsce Pamięci Auschwitz oraz University of British Columbia z Vancouver - podało Muzeum.
Oświęcimska placówka zakomunikowała, że w podręczniku "Auschwitz: History, Place and People. An Academic Guide to the Camp Complex" znajduje się kilkanaście artykułów autorstwa historyków centrum badań, wydawnictwa i projektów edukacyjnych Muzeum Auschwitz, a także pracowników naukowych UBC. "Dotyczą one najważniejszych zagadnień z zakresu historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, jak i współczesnych wyzwań pamięci o Auschwitz" - głosi komunikat.
Prof. Bożena Karwowska z UBC napisała we wstępie:, że "książka skupia się na historii, ludziach i miejscu". "Przedstawia badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przez historyków Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jednocześnie pokazując wagę nowych badań historycznych" - podkreśliła.
Zdaniem dyrektora Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Andrzeja Kacorzyka, projekt pod nazwą "Witnessing Auschwitz. Living here" jest z jednej strony wynikiem wieloletniej współpracy placówki z uniwersytetem w Vancouver, a z drugiej strony wyrazem doskonałej współpracy badaczy i edukatorów Miejsca Pamięci z nauczycielami akademickimi i studentami z UBC. "Powstałe w ramach projektu podręcznik i strona internetowa będą, moim zdaniem, stanowiły odpowiednie źródło wiedzy o Auschwitz dostosowane do potrzeb odbiorców z krajów Ameryki Północnej i innych państw anglojęzycznych" - powiedział.
"Przesłanie książki wykracza poza dostarczanie odbiorcom faktów historycznych. Sprzyja obywatelskiemu zaangażowaniu w tematykę Holokaustu i jego szerszych implikacji. Wszakże dla wielu Auschwitz stanowi nie tylko pomnik i symbol, ale także punkt odniesienie dla innych ludobójstw" - napisała w recenzji książki prof. Grażyna J. Kozaczka, była Prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego.
Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum podał, że wśród poruszonych w publikacji tematów są m.in. zasady nazistowskiej polityki rasowej w okupowanej Polsce, polscy więźniowie polityczni w Auschwitz, rola obozu w zagładzie Żydów, los sowieckich jeńców wojennych, obozowa załoga SS, wykorzystanie siły roboczej i ekspansja systemu obozowego Auschwitz, czy też grabież mienia żydowskiego.
"Oprócz tematów historycznych, w książce znaleźć można artykuły dotyczące m.in. wagi nowych badań historycznych na temat Auschwitz, kwestii rozpowszechniania świadectw ocalałych w badaniach na temat historii oraz filozofii edukacyjnej MCEAH" - wskazał Sawicki.
Publikacji, przygotowanej w formie papierowej oraz w formie e-booka, towarzyszy strona internetowa: https://auschwitzacademicguide.arts.ubc.ca/, na której zamieszczone zostały dodatkowe materiały edukacyjne z zakresu historii Auschwitz opracowane w większości przez studentów UBC. Współpracowali oni z historykami i edukatorami Miejsca Pamięci Auschwitz podczas seminariów "Witnessing Auschwitz" organizowanych przez wiele lat przez MCEAH we współpracy z UBC.
Projekt "Witnessing Auschwitz. Living here" został w całości sfinansowany przez polskie MSZ.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.