Inicjatywa wadowickiego muzeum związana jest z przypadającą w tym roku 90. rocznicą śmierci starszego brata Jana Pawła II - Edmunda Wojtyły.
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach poszukuje wszelkich pamiątek związanych z Edmundem Wojtyłą oraz rodziną Wojtyłów.
- Zachęcamy do przejrzenia domowych archiwów i zbiorów fotograficznych. Odnalezione materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanych przez muzeum projektach poświęconych E. Wojtyle, m.in. wystawie, publikacji i konferencji naukowej. Poszukiwane są np. stare fotografie, dokumenty, listy, przedmioty codziennego użytku itp. - wyjaśnia Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum.
Szczegółowych informacji udziela biuro muzeum: ul. Spadzista 8, 34-100 Wadowice, tel.: (33) 823 35 55, e-mail: muzeum@domjp2.pl.
Edmund Wojtyła urodził się w Krakowie 27 sierpnia 1906 r. jako pierworodny syn Karola i Emilii Wojtyłów. Przez pierwsze lata mieszkał w tym mieście, gdzie ukończył pierwszą klasę szkoły powszechnej. Sporą część życia spędził w Wadowicach, gdzie rodzina Wojtyłów mieszkała z przerwami od 1913 roku. W 1924 r. Edmund zakończył edukację w wadowickim gimnazjum i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył je sześć lat później. Pracował najpierw w Krakowie i w Wadowicach, a potem na stanowisku sekundariusza w szpitalu w Bielsku. Pod koniec 1932 r. zaraził się od swojej pacjentki płonicą. Zmarł 4 grudnia 1932 r. i został pochowany w Bielsku. W 1934 r. jego prochy zostały przeniesione do rodzinnego grobowca na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" z grudnia 1932 r. można było przeczytać o jego śmierci: "Nie przebrzmiały jeszcze echa tragicznej śmierci dra Sochy, sekundariusza szpitala krajowego w Cieszynie, który umarł nabawiwszy się zakażenia krwi przy operacji. I oto znowu zmarł młody lekarz, jako ofiara swego zawodu śp. dr Edmund Wojtyła, sekundariusz szpitala miejskiego w Bielsku po 4-dniowej chorobie na ciężką płonicę. Przed 10 dniami spędził noc przy ciężko chorej na płonicę, którą chciał wyrwać ze szponów śmierci - lecz bezskutecznie; stąd wyniósł zabójczy zarazek i równocześnie fatalny dla siebie wyrok śmierci. Śp. dr Wojtyła urodził się w Krakowie; był znakomitym lekarzem i wartościowym człowiekiem i pozostawił po sobie szczery żal tych, którzy znali niepospolite zalety jego umysłu i serca".
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach udostępnia ok. 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz bogaty zbiór archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane muzeum przez Benedykta XVI w 2017 roku.
Do miejsca narodzin św. Jana Pawła II przybywają ludzie z całego świata. Muzeum gościło pielgrzymów z ponad 100 krajów, wśród nich z Arabii Saudyjskiej, Barbados, Burkina Faso, Gabonu, Kuby, Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Chin, Zambii, Kenii czy RPA.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
"Prezydent Trump kieruje się głębokim poczuciem odpowiedzialności za globalną stabilność i pokój".
Twoja męczeńska śmierć leży u fundamentów tego kościoła. Zostań z nami".