W niedzielę, w Warszawie szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z szefową australijskiej dyplomacji Marise Payne - poinformował PAP rzecznik resortu Łukasz Jasina. W przyszłym tygodniu, w Brukseli i Budapeszcie, Rau spotka się m.in. z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy i Wielkiej Brytanii.
Oczywiście tematem numer jeden kolejnych rozmów ministra Zbigniewa Raua będzie sytuacja na Ukrainie i wokół niej - podkreślił Jasina.
Szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne, która złoży w niedzielę wizytę w Warszawie będzie rozmawiać z ministrem Rauem na temat zagrożenia dla pokoju na świecie.
W poniedziałek szef polskiego MSZ udaje się do Brukseli, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą. We wtorek w Brukseli szef polskiej dyplomacji będzie uczestniczył w posiedzeniu rady ministrów spraw zagranicznych NATO.
W czwartek w Budapeszcie ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Węgier i Słowacji będą rozmawiać z szefową brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.
Rzecznik MSZ zapowiedział też, że 1 marca w Łodzi planowane jest spotkanie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu ministrów spraw zagranicznych: Zbigniew Rau spotka się z szefami dyplomacji Niemiec oraz Francji - Annaleną Baerbock i Jean-Yves Le Drianem.
W piątek rano rosyjski resort obrony przekazał, że część wojsk i sprzętu rozlokowanych w zachodniej części Rosji i na Krymie powraca do swoich baz. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował w piątek w parlamencie, że Rosja zgromadziła wokół Ukrainy około 149 tysięcy żołnierzy.
Rosja przekazała w tym tygodniu, że zaczęła wycofywać część sił z obszarów sąsiadujących z Ukrainą. Kijów i Zachód zakwestionowały to oświadczenie, wskazując, że dostępne im dane sugerują raczej zastępowanie części żołnierzy i sprzętu, co nie jest równoznaczne z wycofaniem części wojsk.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.