Yerba mate - zielone złoto Ameryki Południowej. Dlaczego warto ją pić i od czego zacząć?

Jeszcze kilka lat temu yerba mate dla większości Polaków była czymś dziwnym i egzotycznym, a na osoby popijające błotnisty, zielony napój z naczynka o nietypowym kształcie, przez metalową słomkę patrzono z nieukrywanym zaciekawieniem. Choć kawa i herbata nadal są najbardziej popularnymi napojami na świecie, to dziś już właściwie nikogo nie dziwi widok osoby siorbiącej yerba mate i z zaangażowaniem opowiadającej o jej cudownych właściwościach.

Choć kawa i herbata nadal są najbardziej popularnymi napojami na świecie, to dziś już właściwie nikogo nie dziwi widok osoby siorbiącej yerba mate i z zaangażowaniem opowiadającej o jej cudownych właściwościach.

Trzecia siostra kawy i herbaty. Yerba mate - co to jest?

Yerba mate, to nazwa naparu z liści ostrokrzewu paragwajskiego - rośliny, która naturalnie występuje na pograniczu południowoamerykańskich krajów: Brazylii, Argentyny, Paragawaju i Urugwaju. Jej cenne właściwości odkryli Indianie Guarani, a do wzrostu popularności na całym świecie przyczynili się jezuici. Yerba mate znana jest przede wszystkim z pobudzającego działania, a to za sprawą zawartej w niej kofeiny - zawiera jej mniej niż kawa i znacznie więcej niż herbata. Wyróżnia się kilka rodzajów yerba mate: elaborada - z dużą ilością patyczków, despalada - bez gałązek, sin humo - suszona ciepłym powietrzem i con humo - suszona dymem. Yerba mate różni się też w zależności od kraju, w którym powstaje. Przykładowo, charakterystyczna mate z Brazylii, to zmielone niemal na mąkę chimarrão lub łagodna, pozbawiona gałązek green mate. Paragwajska yerba jest z kolei mocna, ma wędzony, dymny smak i jest bardzo pylasta.

Istny cud natury. Drogocenne właściwości yerba mate

Jak już wspomnieliśmy, yerba mate zdobyła popularność na całym świecie głównie dzięki swoim pobudzającym właściwościom. Ale nie jest to jej jedyna zaleta. Zielony napój południowoamerykańskich indian jest naturalnym źródłem wielu witamin i minerałów dla organizmu ludzkiego. Wśród nich można wymienić: cynk, potas, fosfor, wapń, krzem i magnez, a także witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9, C i E. Zawiera też polifenole i kwas chlorogenowy. Yerba mate działa antyoksydacyjnie, obniża ciśnienie i poprawia krążenie, zwiększa zdolność koncentracji, stymuluje układ nerwowy, nie powodując rozdrażnienia, wpływa na poprawę odporności i obniża poziom cholesterolu. Wpływa też na hamowanie apetytu i przyspieszenie metabolizmu, dzięki czemu może wspomagać proces odchudzania. Mówiąc prościej - yerba mate to w 100 % zdrowa i naturalna dawka cennych dla organizmu składników.

Jak pić yerba mate? Przewodnik dla początkujących mateistów

W krajach Ameryki Południowej, z których pochodzi yerba mate, parzenie jej jest swoistym rytuałem. Chcąc zagłębić się w kulturę związaną z tym niezwykłym napojem i rozpocząć swoją przygodę z yerbą, warto trzymać się kilku zasad dotyczących sposobu jej parzenia. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego przyrządzamy w profilowanym naczynku, zwanym matero. Może być wykonane z drewna (np. Palo Santo), tykwy lub ceramiki. Do naczynka wsypujemy susz w ilości około 1/4  - 3/4 pojemności matero. Przechylamy je delikatnie pod kątem i wkładamy do niego bombillę, czyli metalową rurkę zakończoną filtrem. Zalewamy susz wodą o maksymalnej temperaturze 80 °C - tak, aby część suszu pozostała sucha. Yerba mate można zalewać nawet kilkanaście razy, dopóki napar nie straci swojej mocy. Dla początkujących mateistów napój ten może wydawać się nieco gorzki i trawiasty, dlatego też polecamy zacząć od łagodniejszych mieszanek, na przykład pochodzącej z Brazylii Verde Mate. Yerbowiczów zaznajomionych już z goryczkowym smakiem yerby zachęcamy do skosztowania Guarani.

Rosnąca popularność yerba mate

Legenda głosi, że Bogini Księżyca Yari i Bogini Chmury Arai zeszły na Ziemię, aby ją zwiedzić. Zostały zaatakowane przez jaguara. Uratował je starzec, który w podzięce dostał od bogiń roślinę, z której można przygotować „napój przyjaźni”. Dawniej roślinę tę znali tylko Indianie Guarani. Dziś znana jest praktycznie na całym świecie. Coraz częściej w mediach społecznościowych z matero i bombillą pokazują się znane osoby - Papież Franciszek, Leo Messi czy aktor Viggo Mortensen. W Polsce z picia herbaty paragwajskiej znana jest dziennikarka Beata Pawlikowska, a za największego miłośnika i propagatora kultury Ameryki Południowej i yerba mate uznać można Wojciecha Cejrowskiego.

Artykuł sponsorowany (km)

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SPONSOROWANE

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »