Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski opracuje wezwanie modlitwy powszechnej w Wielki Piątek dotyczące prośby Boga o pokój na Ukrainie. To wezwanie ma być przypomnieniem także innych konfliktów, które papież nazwał trzecią wojnę światową "w kawałkach".
W komunikacie przekazanej PAP przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP bp Piotr Greger poinformował, że watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 28 marca 2022 roku, zatwierdziła nowy tekst wezwania modlitwy powszechnej w czasie wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej.
"Sprawa dotyczy wezwania szóstego - Za Żydów". Poinformowano, że wydawnictwo Pallottinum przygotowało odpowiednią wkładkę, z możliwością wklejenia do mszału. Poza tym tekst wezwania został zatwierdzony na stałe, dlatego znajdzie się w nowej wersji mszału.
Bp Greger poinformował w komunikacie, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 25 marca 2022 r., wystosowała także Notę dotyczącą tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia.
W tekście dokumentu został przywołany zapis znajdujący się w mszale mówiący, że "w poważnej i publicznej potrzebie ordynariusz miejsca może pozwolić na dodanie specjalnej intencji lub ją nakazać".
W związku z tym, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP opracuje wezwanie (tekst i zapis nutowy), dotyczące modlitwy o pokój na Ukrainie.
"Nawiązuje ono do sugestii zamieszczonej w tekście Noty, gdzie przywołano wskazanie papieża do modlitwy "o dar pokoju dla Ukrainy, aby zakończyła się ta +odrażająca wojna+" - wyjaśniono w komunikacie.
"Wraz z Ukrainą pragniemy również przypomnieć o wszystkich innych konfliktach, których jest niestety stale wiele, w wielu krajach świata, a które papież Franciszek określił jako trzecią wojnę światową +w kawałkach+" - zapowiedział bp Greger.
Poinformował, że materiał zostanie rozesłany do wszystkich diecezji. Jego ewentualne wykorzystanie będzie zależało od decyzji ordynariuszy poszczególnych diecezji.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.