W Polsce jest jedenaście razy więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci niż samotnych ojców. I przeciwnie niż w UE, więcej jest w Polsce rodzin z dziećmi niż bezdzietnych - podał Eurostat przed nadchodzącym Dniem Kobiet, obchodzonym w tym roku po raz setny.
Eurostat porównał skład gospodarstw domowych w różnych krajach UE. Okazało się, że w Polsce tylko 0,3 proc. z nich składa się z samotnych ojców z dziećmi. Samotne matki stanowią 3,3 proc. W całej UE ojców samotnie wychowujących dzieci jest proporcjonalnie więcej: stanowią 0,5 proc., podczas gdy samotne matki - 3,7 proc. wszystkich gospodarstw domowych.
Najwięcej matek wychowujących samotnie dzieci jest w Estonii (7 proc.), Wielkiej Brytanii (6,7 proc.) oraz na Litwie i Łotwie (5,5-5,6 proc.). Najwięcej samotnych ojców - na Litwie (1 proc.) i nieco mniej w Luksemburgu, Estonii, Belgii i Francji.
Średnio w UE jest więcej par bezdzietnych (25 proc. gospodarstw domowych) niż mających dzieci (21,5 proc.). W Polsce jest odwrotnie: odsetek par z dziećmi wynosi 25 proc., a par bezdzietnych - 20 proc.
Dane Eurostatu pokazują, że w Polsce odsetek samotnie żyjących mężczyzn - bez życiowej partnerki ani dzieci - jest dwukrotnie mniejszy niż w UE (odpowiednio 6,4 i 12,7 proc.). W Polsce samotnych kobiet jest ponad dwukrotnie więcej (14,2 proc.) niż mężczyzn, podczas gdy w UE o tylko niecałą połowę więcej niż mężczyzn (17,4 proc.). Najwięcej samotnie żyjących kobiet jest w Niemczech, Finlandii, Austrii i na Litwie (ponad 20 proc.)
Z danych Eurostatu wynika też, że w Polsce i większości innych krajów UE im więcej kobieta ma dzieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie pracuje zawodowo: średnio w UE w przedziale wiekowym 25-54 lata stopa zatrudnienia spada wraz z rosnącą liczbą dzieci z 76 proc. w przypadku kobiet bezdzietnych do 55 proc. w przypadku kobiet mających trójkę dzieci albo więcej.
Tymczasem w przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej zależność jest odwrotna: im więcej dzieci, tym wyższa stopa zatrudnienia. Z wyjątkiem mężczyzn mających co najmniej trójkę dzieci, wśród których zawodowo pracuje nieco mniej (85 proc.) niż wśród ojców dwójki dzieci (91 proc.).
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.