Mszą św. w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy rozpoczął się II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. Po wspólnej modlitwie uczestnicy wydarzenia wysłuchali konferencji zaproszonych prelegentów.
Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Jesteś ochrzczony - czy o tym pamiętasz?". Kongres zorganizowano z okazji 1025. rocznicy chrztu Gdańska i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha oraz 25. rocznicy Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej. Wzięli w nim udział: abp Wojda, metropolita gdański, Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, Ryszard Furtak, prezes Akcji Katolickiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej na czele z prezes Joanną Olbert i ks. Zbigniewem Cichonem, asystentem kościelnym, a także zaproszeni goście.
Podczas Eucharystii arcybiskup poświęcił krzyże, będące repliką krzyża pochodzącego z przełomu XII i XIII w., które organizatorzy przygotowali dla uczestników kongresu.
W homilii abp Wojda podkreślił, że chrzest jest źródłem i fundamentem życia Bożego. - On zmienił wszystko w naszym życiu. Uwolnił nas od grzechu pierworodnego i od jego skutków oraz otworzył nas na obecność Boga. W momencie chrztu świętego, my sami bądź też nasi rodzice w naszym imieniu, wypowiedzieli potrójne wyrzeczenie się: grzechu, wszystkiego co prowadzi do zła i samego szatana, aby w całkowitej wolności iść drogą świętości. Innymi słowy, zostaliśmy zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, aby jako dzieci Boże żyć życiem Jezusa Chrystusa. Przez chrzest sam Chrystus wprowadził nas na drogę świętości. W naszym życiu zatem nie ma miejsca na grzech, nie ma miejsca na życie w niewoli zła, nie ma miejsca na służbę szatanowi! Od chwili naszego chrztu żyje w nas Chrystus - przypomniał hierarcha.
Zauważył, że chrzest zmienił historię nie tylko każdego z nas, naszych rodzin, ale również całej naszej ojczyzny. - W tym roku obchodzimy 1025. rocznicą chrztu Gdańska i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona naszej archidiecezji i całej Polski. Przelał krew za Chrystusa, za Jego Ewangelię, ale również i za nas, abyśmy mogli wyznawać tę samą wiarę. To w te wielkie wydarzenia wpisuje się skromna, ale równie ważna 25. rocznica powstania Akcji Katolickiej w Archidiecezji Gdańskiej - zaznaczył arcybiskup.
- Gdy powołano ją do istnienia w Polsce, a także w naszej archidiecezji, była nowym powiewem na gruncie odradzającego się polskiego społeczeństwa z ruin komunistycznej antychrześcijańskiej rzeczywistości. Od samego początku swojego istnienia na Pomorzu Akcja Katolicka starała się podejmować i wspierać wierzących w realizacji ich zobowiązań chrzcielnych. Niosła ze sobą ideały chrześcijańskie i solidną formację do wartości, krzewiła kulturę chrześcijańską i dawała szerokie możliwości działania na wielu polach wychowania młodych pokoleń, inspirowała do budowania nowych elit społecznych i politycznych. Wielu wstępowało w jej szeregi, by szukać możliwości realizacji bliskich sobie wizji ludzkich i ideałów chrześcijańskich - powiedział metropolita.
Stwierdził, że w ostatnich latach jesteśmy świadkami wielkich i gwałtownych przemian w świecie i w naszym polskim społeczeństwie. - Jest to świat pełen zamętu i niepewności, odrzucania wartości i moralnych zasad, negowania prawd wiary i nawet prawa naturalnego. Wolność jest coraz bardziej rozumiana jako hołdowanie własnej wyobraźni i własnemu ustanawianiu prawdy i prawa. W kontekście tej poważnej zawieruchy przemian społecznych i obyczajowych swoje powołanie i swoje zadania stara się ponownie odczytać Akcja Katolicka. Nie jest to łatwe, jeśli się weźmie pod uwagę, że kurczą się jej wspólnoty parafialne, umierają starsi członkowie, zaś młodzież nie garnie się do wstępowania w jej szeregi. Wobec tej sytuacji nasuwają się pytania o przyszłość Akcji, o jej tożsamość i o jej odpowiedź na pojawiające się przed nią nowe wyzwania i zadania - mówił abp Wojda.
- Każda rzeczywistość otulona mrokiem traci wyrazistość, jasność, staje się nieuchwytna, nie przyciąga. Potrzeba wiary, mocnej wiary! Z Jezusem wszystko wraca do normy. Jezus panuje w pełni nad wszystkim. Lęk i strach nie są naszym przyjacielem. Trzeba spojrzeć nowymi oczami, ujrzeć Jezusa, rozpoznać Go na nowo. Jezus ciągle powtarza: Nie bójcie się! To nieustanne Jezusowe nie bójcie się jest pełne nadziei, niesie pokój, że to co Boże nie zginie. Bóg ma nad nim pieczę i błogosławi. Czasem doświadcza ciemnościami, aby zachęcić do refleksji. Akcja Katolicka jest dziełem Bożym. Bóg odrobinę doświadcza ją ciemnościami, ale ona musi się modlić, wzywać Ducha i rozeznawać! Musi mieć wiarę, musi wierzyć! - zachęcił kaznodzieja.
Podkreślił, że symbolem tej wiary jest krzyż Chrystusowy. - Ten kongres odbywa się właśnie pod znakiem krzyża, wyjątkowego krzyża. Jest on najstarszym zabytkiem archeologicznych, świadczącym o chrystianizacji tej pomorskiej ziemi. Jest więc on dla nas nieocenionym świadectwem duchowym, mówiącym o naszych chrześcijańskich początkach. Niech ten krzyż będzie również symbolem nowych czasów ku którym zmierza Akcja Katolicka - zakończył abp Wojda.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli do Auli św. Jana Pawła II. - Dzisiaj, poprzez kongres pragniemy ukazać nasze chrześcijańskie dziedzictwo, przybliżyć znaczenie chrztu, tak w wymiarze narodowym, wspólnotowym, jak i osobistym. Chcemy odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, czy jako ludzie ochrzczeni pamiętamy o tym, że przyjęliśmy łaskę chrztu świętego. Fundamentalne wydarzenie, jakim było przybycie na pomorską ziemię św. Wojciecha i przyjęcie chrztu przez Gdańsk w Roku Pańskim 997 jest dla nas zobowiązaniem - mówiła Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.
- Jesteśmy dziedzicami tego wiekopomnego wydarzenia i jako ludzie ochrzczeni, jesteśmy, na mocy przyjętego chrztu świętego, odpowiedzialni za strzeżenie chrześcijańskiego znamienia tej ziemi. Do tego wzywał nas założyciel Akcji Katolickiej w Polsce sł. Boży kard. August Hlond. Od nas, od naszych rodzin, od osobistych i wspólnotowych postaw, będzie w dużej mierze zależało jakie będzie oblicze tej ziemi: chrześcijańskie czy pogańskie - dodała J. Olbert.
Podczas kongresu referaty zaprezentowali: ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk SDB, ks. prof. dr hab. Grzegorz Wejman, dyr. Ewa Trawicka, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz SChr, ks. prof. dr hab. Robert Skrzypczak i ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka.
Patronem honorowym II Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej był abp Tadeusz Wojda. Gdański Oddział "Gościa Niedzielnego" objął wydarzenie patronatem medialnym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.