Działania wojenne na Morzu Czarnym doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby wyrzucanych na brzeg martwych delfinów. Dlaczego tak się dzieje?
O tym zaskakującym skutku wywołanej przez Rosję wojny poinformowali jako pierwsi aktywiści z tureckich organizacji prozwierzęcych. Na początku maja przekazali, że od początku działań wojennych na tureckim wybrzeżu Morza Czarnego znaleziono około 80 martwych delfinów. Informację potwierdzili Rumuni, którzy tylko w pierwszych dwóch tygodniach maja na swoim odcinku wybrzeża tego akwenu odkryli około 70 martwych okazów tego gatunku.
Badacze są zgodni co do tego, że nagły wzrost liczby martwych zwierząt wyrzucanych przez morze na plaże ma ścisły związek z działaniami wojennymi prowadzonymi na tym akwenie. Dlaczego? Rumuńscy weterynarze wskazują, że główną przyczyną zgonu delfinów czarnomorskich w ostatnim okresie są krwotoki wewnętrzne, najczęściej w obrębie narządu słuchu. Dochodzi do nich najprawdopodobniej na skutek nagłego wzrostu hałasu wskutek wybuchu bomb lub używania przez okręty sonarów.
Ukraine war may be causing rise in dolphin deaths, say scientists https://t.co/zZOcd4rPCg
— Guardian Environment (@guardianeco) May 10, 2022
Delfiny są zwierzętami społecznymi. Według współczynnika encefalizacji (stosowanego w celu oszacowania potencjalnych możliwości intelektualnych mózgu danego gatunku) inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5).
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.