Powodzie w Pakistanie wywołane przez rekordowe deszcze monsunowe i topniejące lodowce w górach na północy kraju zabiły już ponad 1200 osób, w tym 416 dzieci - poinformował w piątek pakistański Krajowy Urząd Zarządzania Katastrofami (NDMA).
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF ostrzega, że przenoszone przez wodę choroby mogą skutkować kolejnymi ofiarami wśród dzieci.
"Obecnie istnieje wysokie ryzyko, że przenoszone przez wodę śmiertelne choroby, takie jak biegunka, cholera, denga i malaria, będą się szybko rozprzestrzeniać. Istnieje zatem ryzyko kolejnych zgonów dzieci" - powiedział na konferencji w Genewie przedstawiciel UNICEF w Pakistanie Abdullah Fadil.
W piątek pakistańskie władze poinformowały, że siły zbrojne uratowały kolejne 2 tys., które utknęły wskutek wzbierających wód. Powodzie dotknęły ok. jednej trzeciej terytorium kraju. Według oficjalnych danych, od czasu rozpoczęcia akcji ratunkowej wojsko ewakuowało już ok. 50 tys. osób, w tym tysiąc drogą powietrzną.
Kilka lotów z pomocą humanitarną ma przybyć do Pakistanu w piątek m.in. z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podało pakistańskie MSZ. Ponadto ONZ zaapelowała ostatnio o 160 milionów dolarów pomocy w obliczu "bezprecedensowej katastrofy klimatycznej" w tym azjatyckim kraju.
W Pakistanie spadło o 190 proc. więcej deszczu niż wynosi 30-letnia krajowa średnia w miesiącach czerwiec-sierpień, tj. w sumie 390,7 mm. Meteorolodzy nie przewidują poprawy warunków we wrześniu, a południowe prowincje kraju przygotowują się na napływ wody z rzeki Indus.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.