Zwycięzcą konkursu "Człowiek bez barier 2022 roku" został dr Oksztulski.
Maciej Oksztulski w zeszłym roku obronił doktorat z prawa i co więcej jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem. “Niemożliwe jest możliwym. I to w Polsce” - napisał wtedy na facebooku prof. Jacek Barcik, recenzent pracy doktorskiej Macieja Oksztulskiego. O przyznaniu nagrody "Człowiek bez barier 2022 roku" poinformowała na facebooku organizacja Integracja.
"Swój sukces naukowy zawdzięcza mamie i spotkanym po drodze ludziom. Jest pierwszą osobą w Polsce, która jako niemy autysta zdał maturę i dzięki indeksowi zdobytemu na olimpiadach naukowych dostała się na studia. Napisał pracę magisterką o sytuacji autystów na podlaskim rynku pracy. Nie poprzestał jednak na tytule magistra prawa. Jest jedynym polskim niemówiącym autystą z doktoratem" - czytamy.
Doktor prawa cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu, które powodują, że nie komunikuje się werbalnie. Nie posługuje się mową, ale jako student starał się logopedycznie tą barierę ograniczyć. Tam, gdzie czuje się dobrze formułuje proste wypowiedzi. Jego kluczowa komunikacja oparta jest o elektronikę. Dr Maciej potrafi pisać na komputerze, ale musi wkładać w to dużo wysiłku.
Przeczytaj więcej: Niemówiący autysta doktorem prawa
Trzeba dodać, że jest także osobą niezwykle zdeterminowaną. Został pracownikiem badawczym Wydziału Prawa UwB – kieruje grantem Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego bada sytuację osób z autyzmem na rynku pracy. Jest także zatrudniony jako analityk w Europe Direct – podlaskim przedstawicielstwie Komisji Europejskiej. Analizuje wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE i tłumaczy zawiły, prawniczy slang na język bliski przeciętnemu człowiekowi. Na zaproszenie Uniwersytetu w Syracuse poleciał do USA, żeby zobaczyć, jak tam wygląda edukacja osób niepełnosprawnych.
Więcej o doktorze Macieju Oksztulskim można przeczytać: TUTAJ.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.