Podziękowałem w Berlinie za przyjęcie w uchwale budżetowej Bundestagu 5 mln euro na naukę języka polskiego; jest to jednak kwota rozłożona na dłuży okres i kilkadziesiąt razy mniejsza niż ta, którą dziś wydaje rząd polski na naukę języka niemieckiego - powiedział w środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Podczas konferencji prasowej na zakończenie swojej wizyty w Berlinie Mularczyk podkreślił, że podziękował swoim rozmówcom w Niemczech za ważny gest. "Gest, który został wyrażony poprzez przyjęcie środków na naukę języka polskiego poprzez uchwałę budżetową w Bundestagu w kwocie 5 mln euro. Jednak zwróciłem uwagę, że jest to kwota rozłożona na dłuższy okres czasu i jest to kwota kilkadziesiąt razy mniejsza niż kwota, którą dziś wydaje rząd polski na naukę języka niemieckiego w Polsce" - powiedział wiceminister.
Wiceszef MSZ określił też jako bardzo dobre spotkanie z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke, z którym rozmawiał o współpracy. "Premier Woidke zaproponował, żebyśmy budowali mosty pomiędzy Polską i Niemcami. Traktuję tę zachętę w formule budowy większej ilości mostów na Odrze między Brandenburgią i Polską" - powiedział Mularczyk.
Jak przypomniał, mamy tylko sześć mostów między Brandenburgią a Polską. "Powinno ich być znacznie więcej i myślę, że dobrze byłoby gdyby powstały projekty, czy inicjatywy budowy kolejnych mostów na Odrze pomiędzy Niemcami a Polską. Ale te inżynieryjne budowy mostów muszę także przełożyć się na budowę mostów w ogóle między Polską a Niemcami" - podkreślił wiceszef MSZ.
Zaznaczył, że zwrócił premierowi Brandenburgii uwagę na to, że ciężko budować mosty w sytuacji, gdy Polska ma zablokowane środki z Unii Europejskiej - KPO.
"Także zaapelowałem do premiera Woidke, aby również wsparł negocjacje, które toczą się pomiędzy Komisją Europejską, żeby te środki w końcu do Polski wpłynęły i te mosty można bo budować" - mówił Mularczyk. Zaznaczył, że te środki będą służyły i budowie fizycznych mostów, ale też przedsięwzięć gospodarczych infrastrukturalnych, kulturalnych, edukacyjnych pomiędzy Polską a Niemcami, a także rozwojowi służyły rozwojowi polskiej i niemieckiej gospodarki.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.