Deklarację PIT 37 wypełnia się wartościami, które zostały wykazane w PIT-11 oraz PIT-R (który stanowi załącznik do PIT 11). Tam znajdują się kwoty przychodu, składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od dochodu lub podatku, rozliczonych kosztów uzyskania pobranych zaliczek, a także kwot zwolnionych z podatku. Następnie należy przeanalizować czy po wprowadzeniu danych z PIT-11 i PIT-R zostały wykazane wszystkie kwoty kosztów uzyskania przychodów, a także czy można je podwyższyć.
W deklaracji PIT 37 podatnicy mogą wprowadzić informacje, o tym, że przysługują im ulgi podatkowe, które są odliczane od dochodu oraz podatku, a wśród nich takie jak: ulga prorodzinna, odliczenie na emeryturę – IKZE, ulga na zabytki czy ulga z tytułu składek na rzecz związków zawodowych.
Nowelizacja wpłynęła na ograniczenie zakresu ulgi na zabytki. Podatnik, ponoszący wydatki na zakup zabytku nieruchomego, może z niej skorzystać pod warunkiem poniesienia ich w 2022 roku. Z kolei prac konserwatorskich będzie mógł dokonać w 2023 roku. Ta zmiana jest efektem uchylenia art. 26hb ust. 1 pkt 3 tzw. ustawy PIT. Chcąc skorzystać z ulgi należy pamiętać o posiadaniu zaświadczenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, który potwierdzi wykonanie tychże prac. Odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki w części, wykraczającej poza zakres prac i robót, które zostały określone w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wykonano je niezgodnie z pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Jedną z Ulg dla podatników PIT 37 jest możliwość odliczenia wpłat w związku ze składkami na związki zawodowe. Zmiana polega na podwyższeniu limitu ulgi - za cały rok możliwe jest odliczenie 500 zł. Ulga dotyczy wyłącznie osób, będących na moment dokonania wpłaty – członkami związku zawodowego i opłacających składki członkowskie.
Chcąc skorzystać z tej ulgi należy zadbać o dowód stanowiący podstawę dla uwzględnienia odliczenia, w tym potwierdzenie uiszczenia wpłaty składek członkowskich na związek zawodowy. Potwierdzenie powinno zawierać podstawowe dane identyfikujące, w tym:
IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego dzięki któremu podatnik ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty składek, wpłacanych w roku ich uiszczenia. Odliczenia w ramach IKZE mogą dokonać wyłącznie podatnicy rozliczający się przez: PIT-37, PIT-36, PIT-28, oraz PIT-36L. W chwili wypłaty środków odłożonych na IKZE ich wypłaty podlegają doliczeniu do przychodu i opodatkowaniu. Zatem niekorzystanie z ulgi lub brak przychodów, umożliwiających odliczenie kwot składek na IKZE prowadzi do mniej korzystnych w stosunku do standardowego IKE konsekwencji podatkowych. Następuje przesuniecie podatku od wypłacanych środków, a więc płaci się go w momencie wypłaty środków inwestowanych w ramach tej formy oszczędzania.
Deklarację PIT 37 za ubiegły rok wypełniają osoby, które otrzymują PIT-11 lub PIT-R od swojego pracodawcy lub innego podmiotu zobowiązanego do przekazania informacji podatkowych.
Masz czas do 2 maja 2023 roku, aby złożyć PIT–37.
Artykuł sponsorowany (km)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kontrowersyjna reforma emerytalna podnosi wiek przejścia na emeryturę z 62 do 64 lat.
17 krajów unijnych i Norwegia porozumiały się co do wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy
"Moja żona Marta wylądowała w szpitalu z przyczyn kardiologicznych, jej stan jest ciężki."
Jego zdaniem, młode pokolenie jest obecnie najbardziej niezadowolone z życia.