Na spotkaniu z sojusznikami w ramach NATO skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy - oświadczył w piątek na początku spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech szef Pentagonu Lloyd Austin.
Odrzucamy wysiłki Putina, mające na celu stworzenie strefy wpływów pod groźbą użycia broni - dodał Austin, podkreślając, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.
Jak przekazała agencja AP, szef Pentagonu starał się w piątek stłumić wszelkie możliwe nieporozumienia między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w związku z masowym wyciekiem tajnych dokumentów USA do mediów. Zawarto w nich informacje wywiadowcze dotyczące wojny Rosji z Ukrainą.
Inwazja Rosji na Ukrainę: Relacjonujemy na bieżąco
"Traktuję tę kwestię bardzo poważnie" - zapewnił Austin, dodając, że uderzyła go solidarność sojuszników w obliczu wycieku dokumentów.
W bazie NATO w Ramstein w piątek rozpoczęło się kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji. To już 11. spotkanie w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy - mija rok od jej utworzenia.
Konferencja poświęcona jest ocenie bieżącej sytuacji militarnej na Ukrainie, omówieniu skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów i nowych możliwości wojskowych w tym zakresie.
Z szefem Pentagonu w Ramstein spotka się polski wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.