Na spotkaniu z sojusznikami w ramach NATO skupimy się na obronie przeciwlotniczej, amunicji dla Ukrainy - oświadczył w piątek na początku spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy w Ramstein w Niemczech szef Pentagonu Lloyd Austin.
Odrzucamy wysiłki Putina, mające na celu stworzenie strefy wpływów pod groźbą użycia broni - dodał Austin, podkreślając, że USA będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.
Jak przekazała agencja AP, szef Pentagonu starał się w piątek stłumić wszelkie możliwe nieporozumienia między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w związku z masowym wyciekiem tajnych dokumentów USA do mediów. Zawarto w nich informacje wywiadowcze dotyczące wojny Rosji z Ukrainą.
Inwazja Rosji na Ukrainę: Relacjonujemy na bieżąco
"Traktuję tę kwestię bardzo poważnie" - zapewnił Austin, dodając, że uderzyła go solidarność sojuszników w obliczu wycieku dokumentów.
W bazie NATO w Ramstein w piątek rozpoczęło się kolejne spotkanie na szczeblu ministrów obrony około 40 państw, które pomagają zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji. To już 11. spotkanie w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy - mija rok od jej utworzenia.
Konferencja poświęcona jest ocenie bieżącej sytuacji militarnej na Ukrainie, omówieniu skali wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy oraz planów i nowych możliwości wojskowych w tym zakresie.
Z szefem Pentagonu w Ramstein spotka się polski wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że jest to historyczne wydarzenie dla obu krajów.
80 lat po zakończeniu wojny zachowanie pamięci jest coraz trudniejsze - podkreślają historycy.
Dr Filip Gańczak z IPN.Gańczak z IPN o niemieckich rozliczeniach z nazizmem.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.