Pandemia Covid-19 nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia w skali globalnej - ogłosiła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), cytowana przez agencję Reutera. WHO zmieniła tym samym kategoryzację pandemii koronawirusa, która obowiązywała od stycznia 2020 roku.
Z wielką nadzieją ogłaszam, że Covid-19 przestał stanowić zagrożenie dla zdrowia w skali globalnej; koronawirus zmienił świat i zmienił nas; jeżeli wrócimy do tego, co było przed pandemią Covid-19 i nie wyciągniemy odpowiednich wniosków, zawiedziemy przyszłe pokolenia - oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Szef WHO ostrzegł zarazem przed lekceważeniem Covid-19, podkreślając, że pandemia wciąż trwa i zagraża milionom ludzi na całym świecie. "Ten wirus nadal zabija i zmienia się. Pozostaje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które powodują gwałtowne przyrosty zachorowań i zgonów" - ostrzegł Ghebreyesus, cytowany na stronie internetowej ONZ.
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. W marcu 2020 roku pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się m.in. na Europę i Amerykę Północną. Według danych ONZ z powodu Covid-19 zmarło dotąd na świecie ponad 6,9 mln osób.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.